РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.709 EUR: 47.313
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.709
EUR 40.000 41.000 47.313
USD 41.400 41.839 41.709
EUR 46.950 47.751 47.313
Новость

Значна кількість укриттів існує лише на мапі або знаходиться у незадовільному стані. Як це планують виправити

Відповідне дослідження проведено вже втретє. Його мета - зʼясувати, чи всі укриття, вказані на онлайн-картах, справді існують, чи відчинені вони та чи є там хоча б мінімальні зручності
2147
15 января 2025 г.

Як вирішуватимуть проблему нестачі й неналежного стану укриттів 

На третьому році війни в середньому від третини до половини укриттів, позначених на онлайн-картах, просто не існує, а наявні далеко не завжди відчинені. Навіть у столиці наразі відчинені лише 62,6% сховищ. Тому незабаром в Україні проведуть інвентаризацію всіх укриттів і внесуть їх у спеціальний реєстр.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на результати дослідження якості укриттів в Україні, проведеного моніторинговою групою Центру громадянських свобод ОЗОН.

За її словами, група вже втретє провела відповідне дослідження, мета якого - зʼясувати, чи всі укриття, вказані на онлайн-картах, справді існують, чи відчинені вони та чи є там хоча б мінімальні зручності. Волонтери відвідали майже пів тисячі сховищ у Києві, Черкасах, Одесі, Шостці, Чернігові, Миколаєві, Роздільній, Луцьку, Вінниці та Запоріжжі й оцінили їх на предмет доступності, безпеки і відкритості для людей із домашніми тваринами.

Аналізувались наступні моменти:

  • Чи зачинені вхідні двері;
  • Чи є на стінах сусідніх будівель позначки, які допоможуть знайти вхід;
  • Чи є біля входу інформаційна табличка;
  • Наявність на табличці номера телефону, щоб можна було попросити відчинити двері укриття;
  • Чи є на шляху закриті ворота або шлагбаум чи охорона, яка може не пустити, тощо; Наявність пологого спуску, пандуса, простору для маневрування на колісному кріслі чи інших інклюзивних засобів;
  • Наявність справного туалету, вентиляції, місць для сидіння, запасу технічної та питної води й зони для людей із домашніми тваринами. 

Результати моніторингу виявилися неоднозначні: за вказаними параметрами, у порівнянні з попередніми роками, ситуація покращилася, але все ж несуттєво. Так, порівняно з показниками попередніх років цьогорічні підвищилися в середньому лише на 10%. 

«Мушу із сумом констатувати - результати проведеного дослідження свідчать, що на третьому році війни в Києві відчинені лише 62,6% укриттів. Щодо води, електроенергії, сидінь та вентиляції їхня наявність коливається в межах 30–50%, тому експерти оцінили київські сховища всього у 3 бали. В містах центрального регіону ситуація не краща - в Черкассах відчинено лише 48,5% сховищ, а в цілому приміщення отримали оцінку 3,2 бала. У Вінниці відчинено 50% укриттів, а їхня загальна оцінка - висока за доступністю та дуже низька за якістю зручностей», – повідомила Шуляк.

У низці міст, що вже зазнали значних руйнувань, ситуація вкрай складна. Найгірше в Чернігові, де знайшлося тільки 28% зазначених на карті укриттів, відчиненими виявилися лише 15,6%, а загальний стан сховищ отримав оцінку 1 бал. У Миколаєві справи трішки кращі: 52,7% укриттів існують, але лише третина - відчинена, а загальний стан оцінений на 2,6 бала. В Запоріжжі половина укриттів відчинена, але умови перебування в них залишають бажати кращого. Поки що на цьому сумному фоні вирізняється лише Одеса - там відчинено 79% укриттів, а умови перебування в них отримали оцінку аж 3,9 бала. 

Щодо доступності укриттів для людей з домашніми тваринами, ситуація не настільки критична. Справа в тому, що нині право спускатися в укриття разом з улюбленцями гарантує наказ МВС України від 10.01.2024 № 18 «Про внесення змін до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту». Але за результатами моніторингу виявилося, що до виходу наказу МВС людей із пухнастиками в руках не пускали лише до 3% укриттів. 

«Тобто підсумок моніторингової групи такий - попри приємну новину щодо офіційного дозволу перебувати в укритті разом із твариною, ситуація невтішна: на третьому році війни в середньому від третини до половини укриттів, позначених на онлайн-картах, просто не існує, а наявні далеко не завжди відчинені», – констатувала Олена Шуляк.

При цьому вона наголосила: наприкінці 2024 року парламент ухвалив важливий законопроєкт, який має на меті допомогти впорядкувати ситуацію з укриттями. Йдеться про законопроєкт №11345, який передбачає проведення в Україні інвентаризацію всіх укриттів та їх внесення у спеціальний реєстр.

«В Україні облаштовуватимуть систему споруд цивільного захисту відповідно до норм ЄС. Йдеться про створення так званих центрів безпеки, де буде розміщено одразу кілька екстрених служб: пожежне депо з диспетчерським пунктом, пункт базування бригади екстреної медичної допомоги, поліцейська станція. Крім цього, кожне укриття потрібно буде зареєструвати і проводити для нього технічну інвентаризацію, що допоможе знати точну кількість і стан таких споруд», – розповіла Олена Шуляк. 

Вона також нагадала, що з минулого року в Україні почав діяти Закон № 2486-IX щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій. Він передбачає обовʼязкову наявність інженерно-технічних заходів цивільного захисту в містобудівній і проєктній документації, а також створення мережі надійних та сучасних укриттів. Крім цього, законом передбачена обов’язкова наявність укриттів у новобудовах використання споруд подвійного призначення.

«З 1 листопада 2023 року нові ДБН - ДБН «Захисні споруди цивільного захисту» (ДБН В.2.2-5:2023) вже почали діяти. Не всім вони подобаються, але безпека для нас сьогодні на першому місці, і, звичайно, будівництво укриття та постійний перегляд можливостей переміщати і наші виробництва, і наші адміністративні споруди під землю зараз будуть у прерогативі», – розповіла Шуляк. 

Крім безпекового також дуже швидко розроблявся стандарт щодо запровадження принципів безбар’єрності, доступності, інклюзивності. Зокрема, конкретні приклади їх впровадження вже є у сфері містобудування та будівництва, оскільки вищезгадані ДБН передбачають і підвищені вимоги до інклюзивності. Ними зобов’язані керуватися підрядники під час проєктування, будівництва і відновлення пошкоджених об’єктів.

 Тенденції будівельного ринку України у 2024 році 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
15 января 2025 г.
3615
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
15 января 2025 г.
2917
В останній місяць 2024 року сезонні чинники проявляли себе на ринку праці: різдвяно-новорі...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
02 мая 2025 г.
2722
Згідно з текстом документа, Україна має право сама визначати ділянки, які надаватиме для пошуку та в...
08 апреля 2025 г.
3948
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
6376
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
Сегодня
858
Завдяки унікальній державній програмі, інвестувати в нову українську спецтехніку стало на 15% вигідн...
02 мая 2025 г.
466
Каковы преимущества модульных городков и какие виды сооружений можно в них запланировать...
02 мая 2025 г.
913
Якими є переваги модульних містечок і які види споруд можна в них запланувати...
11 апреля 2025 г.
2004
Під час заходу будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднають...
04 апреля 2025 г.
1524
16 квітня відбудеться RECOVERY CONSTRUCTION FORUM UKRAINE 2.0 - подія, яка стане майданчик...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Igor Vykhrystiuk is a successful Ukrainian businessman, entrepreneur and expert in construction, env...
04 апреля 2022 г.
606
Ігор Вихристюк – успішний український бізнесмен, підприємець і фахівець у сфері будівництва, е...
04 апреля 2022 г.
782
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!