
URC2025: підсумки
“URC 2025 стала платформою для презентації конкретних результатів відновлення, ефективного управління інвестиціями, запуску нових інструментів державно-приватного партнерства та зміцнення довіри до України як надійного партнера. Ми отримали чіткий посил від друзів та партнерів України: вони готові інвестувати у наше відновлення. Доказом цього стала ініціатива створення “Коаліції відновлення”, Європейського флагманського фонду для відбудови України, а також підписання низки конкретних угод, меморандумів та спільних заяв на загальну суму понад 3,5 мільярдів євро”, - наголосив Віцепремʼєр-міністр з відновлення України-Міністр розвитку громад та територій України, Олексій Кулеба.
Зокрема, Міністерством розвитку громад та територій України було підписано 5 угод на суму еквівалентну понад 370 мільйонів євро:
- Рамкову угоду про позику між Україною та Банком розвитку Ради Європи на 100 млн євро. Фінансування буде спрямоване на компенсації у вигляді житлових сертифікатів, в рамках програми єВідновлення (проєкт “НОМЕ: Компенсація за знищене житло”).
- Грантову Угоду між Урядом України та Урядом Італійської Республіки на 32,5 млн євро на Програму «Відновлення та збереження культурної спадщини Одеського регіону».
- Грантову Угоду між Урядом України та Урядом Італійської Республіки на 6 млн євро, на Програму “Відновлення та реконструкція зрошувальних систем Одещини”
- Фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком на 134 млн євро на Проєкт «Відновлення транспортних мереж». Йдеться про відновлення критичної транспортної інфраструктури: доріг, мостів, логістичних вузлів у регіонах із підвищеним навантаженням на сполучення. Зокрема - про маршрути, які забезпечують доступ до медичних, гуманітарних та адміністративних послуг у громадах України.
- Лист про зміни № 3 до Угоди про надання гранту між Україною та МБРР та МАР на 116 млн дол. США (проєкт “RePower”). Йдеться про реалізацію нових проєктів з відновлення електро- та теплопостачання соціальної та критичної інфраструктури у семи містах (Миколаїв, Кривий Ріг, Кременчук, Славута та Харків, Чернігів, Суми), що зазнали руйнувань через військову агресію росії.
Також було підписано 6 меморандумів на суму близько 379,3 мільйони євро:
- З Бельгійським агентством з розвитку Enabel та його Представництвом в Україні. Йшлося про передачу Бельгійською стороною Україні 212 генераторів школам, дитячим садкам і комунальним підприємствам, 40 мобільних та 14 модульних котелень комунальним підприємствам Київської, Чернігівської, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської та Сумської областей. Загальна ж сума міжнародної технічної допомоги Україні від Бельгійської сторони передбачена у розмірі 150 мільйонів євро.
- між Мінрозвитку, МОН та МЗС Швейцарії, представленим Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва, щодо впровадження Швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) – Фаза 2 на суму близько 20 мільйонів євро. Йдеться про реформування управління освітою на місцевому рівні, підтримку відновлення та розвитку громад через активну участь молоді.
- з ЄБРР в межах ініціативи Road Sector Pipeline Development Initiative. Йдеться про фінансування Банком розробки технічної документації з переліком пріоритетних проектів відновлення автомобільних доріг. Можливе залучення 300 тисяч євро для цієї ініціативи. Також буде відібраний пріоритетний перелік проєктів, на суму 2 мільярди євро, в які зможуть інвестувати міжнародні фінансові організації.
- між Мінрозвитку, Агентством відновлення та Агентством розвитку промисловості Польщі, про потенційне напрацювання спільних проектів (розбудова та ремонт КПП Ягодин і ремонт двох автомобільних доріг (обїздна м. Львова; дорога Краківець-Львів-Шегині) та можливість напрацювання інших проєктів. Йдеться про потенційне залучення коштів у сумі 200 мільйонів євро.
- між Мінрозвитку, Агентством відновлення та NPLUS SRL (Італія). Йдеться про пропозицію щодо пілотного проєкту моніторингу стану мостового сполучення (напрям Бориспіль). Можливе залучення коштів - 2 мільйони євро.
- ДП «Украерорух» та компанії Leonardo S.p.A. і ENAV S.p.A. (Італійська Республіка) щодо реалізації Плану заходів з потенційного відновлення організації повітряного руху України після завершення бойових дій (UARRP) та два договори на безоплатну передачу п’яти первинних радіолокаційних систем та супутнього обладнання для відновлення базових функцій інфраструктури спостереження Украероруху. Йдеться про можливе фінансування на суму 7 мільйонів євро.
Було проголошено 4 спільні заяви, 1 анонс про грантове фінансування, отримано 1 погодження про виділення коштів на загальну суму 232,7 мільйонів євро:
- Мінрозвитку, МЗС Італії та БРРЄ про додаткове фінансування проекту «HOME: Компенсація за знищене житло» на суму 100 млн євро. Фінансування спрямують на компенсації у вигляді житлових сертифікатів, в рамках програми єВідновлення (проєкт “НОМЕ: Компенсація за знищене житло”).
- Мінрозвитку та БРРЄ для реалізації Проекту «Оптимізація процесу компенсації та зміцнення інституційної спроможності сторін, залучених до механізму компенсації за житло в Україні» на суму 10,7 млн євро у рамках єВідновлення (проєкт «HOME: Компенсація за знищене житло»).
- АТ “Укрзалізниця” з ЄБРР про виділення 44 мільйонів євро гранту на створення децентралізованої мережі газової генерації, яка забезпечить енергонезалежність Укрзалізниці.
- АТ “Укрзалізниця” з ЄБРР про виділення 10 мільйонів євро гранту на на покращення доступності вокзалів, зокрема, для людей з інвалідністю, літніх пасажирів, батьків з дітьми та інших маломобільних груп.
- оголошення Міністром зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва Нідерландів щодо грантового фінансування проєкту міської лікарні в Житомирі на суму 35,5 млн євро.
- Steering Comittee Італії погодив виділення 30 мільйонів євро позики на реконструкцію Дитячої лікарні в Одесі та 2,5 мільйони євро технічної допомоги для придбання медичного обладнання.
Додатково, Міністерством розвитку громад та територій України підписано меморандум з Міністерством закордонних справ та міжнародного співробітництва Італійської Республіки щодо страхового покриття до 100% для банків за експортними кредитами - на суму до 1,5 млрд євро; Йдеться про можливість змішаного фінансування проєктів для громад – поєднання пільгових кредитів і грантових коштів, а також про сприяння закупівлі італійських товарів і послуг для потреб відновлення із залученням компаній, технологій та інфраструктурних рішень.
Також відбулось підписання 10 угод між ЄС та банками розвитку із засвідченням Віце-премʼєр-Міністра з відновлення-Міністра розвитку громад та територій України, Олексія Кулеби, в мажах Ukraine Investment Framework для фінансування сфер відновлення, муніципальної інфраструктури, енергетики, теплопостачання, транспорту, підтримки бізнесу, на суму 929,3 мільйонів євро.
Додатково Міністерство розвитку громад та територій України звернулось до Голови Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) Карло Монтічеллі з ініціативою розглянути можливість виділення 140 мільйонів євро на реалізацію першого етапу виплати компенсацій внутрішньо переміщеним особам, які втратили житло на тимчасово окупованих територіях (80 мільйонів євро) та нову програму пільгового іпотечного кредитування ”Житло для ветеранів“ (60 мільйонів євро).
Також відбувся політичний діалог з представниками Корейської республіки та Фонду економічного розвитку та співробітництва EDCF щодо виділення пільгового кредитування проєктів відновлення і розвитку регіонів (зокрема у галузі кругової економіки і поводження з відходами та транспорту)
Також у межах конференції з питань відновлення України URC2025 громади та обласні адміністрації України уклали низку партнерських угод та домовились про подальше залучення коштів із європейськими компаніями, регіонами та організаціями. Загальна вартість підписаних документів та домовленостей на місцевому рівні сягає майже 200 млн доларів США.
Це приклади практичної взаємодії громад з міжнародними партнерами спрямованої на розвиток інфраструктури, модернізацію критичних систем і залучення інвестицій у виробництво, медицину, енергетику. Серед них:
- Біла Церква. Укладено генпідрядний договір між керуючою компанією індустріального парку «Біла Церква» - ТОВ «Астробілд», та ТОВ «Гуалопак Україна» (60% компанії належить італійській Gualapack Group). У місті буде розпочато будівництво першої черги заводу. Обсяг інвестицій - 13 млн євро, включно з підготовкою земельної ділянки та інженерними мережами.
- Кропивницький. Міська рада підписала Меморандум з італійською інжиніринговою компанією 3TI Progetti Italia Ingegneria Integrata S.p.A. щодо реконструкції міської дитячої лікарні. Планується створення сучасного медичного простору з акцентом на безбарʼєрність, енергоефективність та інклюзію. Орієнтовна вартість проєкту 5,2 млн євро
- Одещина. Угода між регіоном Фріулі-Венеція-Джулія (Італія) та Одеською ОВА – міжтериторіальне партнерство з фінансуванням на 200 тис. євро. Включає проєкти у сфері цивільного захисту населення.
- Громада Арциза (Одещина). Спільно з Ukrainian Consortium for Reconstruction та ТОВ «ТК МЕГАВАТ» підписано грантову угоду на 200 тис. євро - модернізація системи водопостачання та встановлення нових котелень.
- Доброславська громада (Одещина). Угода на 150 тис. євро з тим самим консорціумом на створення мережі сучасних пунктів доступу до питної води.
Це лише декілька прикладів, які показують, як ініціативність на місцях, підтримана міжнародною солідарністю, дає практичний результат – проєкти, які наближають сталий розвиток, покращують якість життя в громадах і формують інфраструктуру нового покоління.
URC2025 чітко продемонструвала, що відновлення України - це не лише плани на майбутнє, а вже сьогоднішні дії, угоди, запущені програми, збудовані об’єкти, відкриті можливості для інвесторів.
Відновлення - це створення нової України: безпечної, сучасної, стійкої, з прозорими правилами, сильною інституційною спроможністю і відданістю європейським цінностям.
Автоматизація HR та рекрутингу у будівництві: стратегічна перевага для сучасних компаній
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.