РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.439 EUR: 43.473
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.439
EUR 40.000 41.000 43.473
USD 41.200 41.649 41.439
EUR 43.200 43.850 43.473
Новость

Субсидії: чим може обернутись монетизація для звичайних користувачів комунпослуг

Чим загрожують монетизація і виплати готівкою
3346
30 января 2019 г.


Які є ризики?

Виплати субсидії "живими" грошима можуть стати як козирем в боротьбі за електорат, так і призвести до негативних наслідків.

Уряд змінив свої плани щодо монетизації субсидій. У березні 2019 року 6 млн українців отримають приблизно по 1,5 тис. грн готівкою.

За офіційною версією, Кабмін вирішив провести експеримент: виплатити українцям субсидії "живими" грошима, щоб стимулювати їх до економії енергоресурсів і зрозуміти, наскільки дисципліновано громадяни витратять отримані кошти на оплату комунальних послуг.

Проблема в тому, що українці отримають готівку напередодні виборів президента — 31 березня. Такий "збіг" розділив експертне середовище на прихильників та противників нового підходу.

В бік уряду почали звучати звинувачення у неприкритиму підкупі виборців.

Плани уряду щодо виплати субсидій викликали обурення і в банківському секторі — банкіри звинувачують міністра соціальної політики Андрія Реву в порушенні конкурентного законодавства.

Що спричинило негативну реакцію фінансового сектору і до яких наслідків може призвести виплата субсидій готівкою?

Зміна курсу
Монетизація субсидій планувалася давно і стартувала 1 січня. Вона передбачала, що гроші субсидіантам будуть нараховуватися на спецрахунок в Ощадбанку, з якого споживачі оплачуватимуть комунальні послуги.

Якщо після завершення опалювального сезону на рахунку залишаться кошти, їх можна буде використати на власний розсуд. Кошти з цього рахунку можна витратити лише на оплату комунальних послуг, на інші цілі банк переказати їх не зможе.

Однак пізніше у Мінсоцполітики змінили свої плани і вирішили виплачувати субсидії ще й готівкою.

У 2019 році в Україні паралельно працюватимуть два механізми монетизації субсидій: безготівковий та готівковий. 

Готівковий механізм виплати субсидій поки не затверджений. Як повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева, Кабмін може ухвалити рішення 30 січня. Що він передбачає?

"75% тих, хто отримує субсидію, — це пенсіонери. Відповідно, виплата їм субсидій відбуватиметься через Пенсійний фонд одночасно з виплатою пенсій і в той спосіб, у який вони отримують пенсію.

Тобто якщо пенсіонер отримує пенсію через банківський рахунок, то готівкова субсидія нараховуватиметься йому на рахунок у тому банку, де він отримує пенсію. Якщо пенсію доставляє "Укрпошта", то "Укрпошта" буде одночасно доставляти і субсидію", — зазначає міністр.

За словами фінансового директора "Укрпошти" Артура Муравицького, на "Укрпошту" припаде близько одного мільйона субсидіантів, точні цифри будуть відомі пізніше.

Ті субсидіанти, які не є пенсіонерами, зможуть пред’явивити паспорт і отримати субсидію в Ощадбанку.

У прес-службі Ощадбанку уточнили: механізм виплати субсидій готівкою поки обговорюється і всі роз’яснення своїм клієнтам банк дасть після того, як механізм остаточно затвердять.

"Не виключено, що виплати будуть проводиться в тому числі і через систему термінових переказів "Швидка копійка" Ощадбанку", — повідомили ЕП у прес-службі банку.

"Укрпошта" має свої ідеї щодо механізму виплати субсидій. "Ми пропонуємо використовувати і нашу систему грошових переказів для виплати субсидій непенсіонерам", — повідомив Муравицький.

За його словами, мова йде про осіб з обмеженими можливостями для пересування, про громадян, які проживають у невеликих віддалених селах.

За словами Реви, виплата субсидій готівкою не потребує збільшення видатків — усе відбуватиметься в рамках запланованих ресурсів. Узгодження з МВФ також не потрібне, оскільки збільшення видатків та посилення фіскальних ризиків не передбачається.

Тим не менш, у фонді звернули увагу на дії уряду. Монетизація залишається важливою для кредитора, але тепер з‘явилась нова підстава для занепокоєня: важливо, щоб виділена на оплату компослуг готівка надійшла за призначенням.

Суперечливі наслідки

Плани уряду щодо виплати субсидій можуть стати як козирем в боротьбі за електорат та інструментом стимулювання українців до енергоефективності, так і призвести до негативних наслідків.

Наслідок перший — клінч з банкірами.

За інформацією джерел видання, Незалежна асоціація банків України звинуватила уряд в порушенні конкурентного законодавства.

У розпорядженні журналістів опинився лист асоціації до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.

"Запровадження механізму виплати субсидій населенню винятково через один банк змушує одержувачів субсидій, управителів об'єднань та виконавців комунальних послуг відкривати поточні рахунки у цьому банку.

Встановлені правила монетизації позбавляють усіх цих осіб права вибору банківської установи і створюють нерівні умови конкуренції серед банків", — йдеться в листі.

Мінфін регулярно обирає банки для виплати пенсій, грошових допомог та зарплат працівникам бюджетних установ. Зараз уповноваженими є 39 банків.

"75% субсидіантів — це пенсіонери. Половина з них отримують пенсію через різні банки. Ті банки, які виплачують людям пенсію, виплачуватимуть і субсидію. Це при готівковому варіанті.

Що стосується безготівкового, то я не виключаю, що в майбутньому ми відберемо банки на конкурсних засадах і вони також зможуть виплачувати субсидії", — заявив ЕП Рева.

Зараз, додав він, уряд цікавить саме тестовий режим і відпрацьовувати його одразу на багатьох банках немає сенсу.

Наслідок другий — втрата контролю за витратою коштів українцями.

Готівковий механізм не дозволить уряду побачити, як субсидіанти використають отриману допомогу.

Як не парадоксально, Рева це усвідомлює, однак перекладає відповідальність за цей ризик на президента.

"Контроль за коштами — ключове питання, яке стимулювало нас розробити безготівковий варіант. Я як міністр бачу ризики, люди можуть не спрямувати кошти на комунальні послуги…

Президент запитав нас, чому ми не хочемо спробувати готівковий варіант, як цього вимагає суспільство. Чому ми не довіряємо людям? Я сказав йому, що бачу ризики.

Президент запевнив, що уряд має його політичну підтримку щодо цього варіанта", — так Рева описав процес перемовин з Петром Порошенком.

Протягом трьох місяців уряд планує виплачувати субсидії готівкою, а потім недобросовісних отримувачів може перевести на безготівковий варіант, а добросовісні залишаться на готівковому.


Наслідок третій — можливе зниження платіжної дисципліни.

За даними Держстату, 1 листопада 2018 року борг населення з оплати за газ, опалення та гарячу воду становить 35,7 млрд грн. Рівень оплати комунальних послуг за газ та опалення — 78,3% та 91,1% відповідно.

За відсутності контролю з боку держави нема жодних гарантій, що українці спрямують отриману готівку на оплату підвищених тарифів чи почнуть економити енергоресурси.

Джерело: Економічна правда

29 января 2019 г.
3207
Что делать, чтобы насобирать денег на свое жильё...
23 января 2019 г.
3335
Люди выжидают, чтобы подать заявления по новой льготной системе...
22 января 2019 г.
3212
Соблюдаем основные принципы перепланировки...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Сегодня
4691
Уряд перезапускає процедуру бронювання військовозобов'язаних з 1 грудня. Постанова 1332 ка...
20 ноября 2024 г.
3980
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
Сегодня
15369
Хмарочос The Big Bend матиме конструкцію, що вигинатиметься та знову опускатиметься донизу, перетвор...
Сегодня
9367
Кубічний дизайн будівлі не випадковий, адже він відповідає стилю навколишніх будівель промислового р...
24 ноября 2024 г.
822
Современные реалии строительной отрасли требуют высокой квалификации, опыта работы с инновационными ...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
407
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3743
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!