РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.596 EUR: 43.802
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.596
EUR 40.000 41.000 43.802
USD 41.400 41.831 41.596
EUR 43.700 44.399 43.802
Новость

Що чекає боргову нерухомість і коли банки позбудуться іпотеки

Після того, як проблемні позичальники перестають платити за своїми боргами, банки намагаються розпродати наявні у них застави. Основною проблемою для них залишається мораторій на стягнення валютної іпотеки, який закінчиться тільки в жовтні цього року
2756
24 марта 2020 г.

Нерухомість, банки, іпотека

Кілька хвиль кризи в Україні та знецінення гривні зробили багатьох позичальників банкрутами, а банки — власниками маси непотрібних їм об'єктів житлової та комерційної нерухомості. Станом на 1 січня 2020 року, частка необслуговуваних кредитів в українських банках становила 48,4%, а загальна сума прострочення — 530 мільярдів гривень, підрахували в Національному банку. Значна частина цих проблемних боргів була свого часу взята на покупку нерухомості — як роздрібної, так і комерційної. У більшості випадків, заставами за такими кредитами виступав сам об'єкт нерухомості.

Зараз Нацбанк наполягає на тому, щоб кредитні установи вирішували питання проблемних позик. «Не дивлячись на незначний прогрес, банки повинні і надалі позбуватися непрацюючих активів. Більшою мірою це стосується державних банків, на які припадає три чверті всіх проблемних кредитів», — говорить перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.


Банки позбуваються від іпотеки

Для повернення виданих коштів банки, як правило, спочатку приймають таку заставну нерухомість у власність. Це може відбутися або в результаті судових дій, або позасудових — шляхом передачі банку права власності на предмет іпотеки або права на його продаж.

«Наступний крок — її підготовка до продажу, а саме очищення від арештів, заборон на відчуження, зняття будь-яких обмежень на відчуження. Приведення всієї документальної бази відповідно до законодавства України для законного продажу. Тільки після того, як юридичні і технічні питання щодо прийнятої на баланс нерухомості будуть врегульовані, вона буде виставлена в вільний продаж», — говорить директор департаменту по роботі з проблемними активами і адміністративного управління «Піреус Банку» Маргарита Москвітіна. Після цього Державна виконавча служба на підставі отриманих рішень судів продає такі об'єкти, а отримані від їх реалізації кошти надходять в банк на погашення простроченої заборгованості.


Валютний мораторій

Винятком є нерухомість, яка підпадає під дію мораторію на стягнення майна, яке є забезпеченням кредитів в іноземній валюті. Нацбанк заборонив банкам видавати кредити в іноземній валюті ще в 2009 році, винятком стали лише позичальники, які мають валютні доходи. Однак обсяг раніше виданих позик на той момент був все ще дуже великим.

Ще складніше стало обслуговувати ці борги під час чергової хвилі кризи 2014–2015 років. Тоді через початок війни на Донбасі і анексії Криму Україна втратила двадцять відсотків промисловості, а ціна іноземної валюти підскочила відразу в три рази. В результаті мало хто з позичальників був в змозі обслуговувати свої іпотечні борги без затримок. Тому, щоб не допустити масових виселень українців з житла, уряд вирішив тимчасово заборонити банкам забирати таку нерухомість за борги.

Навіть якщо борг за таким кредитом не обслуговується, забрати у неплатоспроможного позичальника це майно і продати його поки не можливо. «Мораторна» нерухомість використовується іпотекодавцем до закінчення мораторію. Як правило, такі іпотекодавці навмисне не обслуговують позики. У той же час банки не можуть погасити проблемний кредит за рахунок реалізації такої нерухомості, і, як наслідок, змушені формувати стовідсоткові резерви за такими боргами», — пояснює начальник управління по роботі з проблемними активами «Банку Кредит Дніпро» Максим Пастушок.

В основному за такими кредитами у банків вже є рішення суду про стягнення і відкрите виконавче провадження, яке було припинено після вступу мораторію в силу. «За час дії мораторію, а це шість років, у позичальників був час для налагодження діалогу з банком. Велика частина позичальників, скористалася цим часом і, за підтримки банку, закрила заборгованість. Після закінчення дії закону, заставна нерухомість клієнтів, які не скористалися пропозиціями банку про врегулювання заборгованості, буде продана в рамках існуючих процедур передбачених законодавством України», — говорить Маргарита Москвітіна.


Після мораторію

Дія мораторію на стягнення нерухомості, придбаної за рахунок валютних кредитів, закінчується 21 жовтня цього року. Після цього банки планують стягувати таку нерухомість і продавати її, як і інші об'єкти, які залишилися у них в заставі.

Знайти цікаву заставну нерухомість можна на сайті банку або на спеціальних майданчиках. Ціна на такі активи залежить від регіону і стану майна. Також їх вартість залежить від рівня заборгованості неплатника на той момент, коли був проведений розрахунок ціни і того, наскільки швидко банк хоче позбутися конкретного об'єкта, щоб повернути собі оборотні кошти. При цьому купити заставну нерухомість можна не тільки за повною ціною, але і в кредит.

 
Читайте також Карантин и рынок недвижимости: скупают квартиры и ждут обвала цен


ЧИТАЙТЕ ГЛАВНЫЕ НОВОСТИ О КОРОНАВИРУСЕ, ПРОГНОЗЫ И СОВЕТЫ ДЛЯ СТРОИТЕЛЕЙ, переходите в спецтему "Короновирус и строителство - прогнозы и советы"



Источник:
propertytimes
23 марта 2020 г.
83491
Почему бизнес против новой редакции Договора на оказание услуг по организации грузоперевозок по ж/д ...
23 марта 2020 г.
1488
У 2020 році Укравтодор залучає 19,3 млрд грн кредних коштів під державні гарантії. Чому вони необхід...
20 марта 2020 г.
1323
Чистий приплив акціонерного капіталу в українську економіку в 2019 р. скоротився майже на 35% в порі...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
26 ноября 2024 г.
5011
Уряд перезапускає процедуру бронювання військовозобов'язаних з 1 грудня. Постанова 1332 ка...
26 ноября 2024 г.
2889
Вже відбулися перші реєстрації прав власності за новим функціоналом...
10 октября 2023 г.
562
Однією з умов комфортного проживання в заміському будинку або котеджі є якісна і своєчасна очистка с...
Вчера
6820
Архітектори намагалися максимально використати невелику висоту приміщення - тому інтер'єр подвоюєтьс...
Вчера
9798
Стадіон імені короля Салмана стане головним стадіоном для збірної Саудівської Аравії. Об’єкт м...
27 ноября 2024 г.
1386
Станьте частиною події, де зберуться провідні гравці будівельної, девелоперської та інвестиційної сф...
27 ноября 2024 г.
1451
10 кращих команд цього року захищатимуть свої проєкти перед членами журі, які і визначать переможця....
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
415
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3753
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!