Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
Багато представників сектору індустріальної нерухомості зайняли вичікувальну позицію, що, швидше за все, означає скорочення орендної активності та підвищення рівня вакантності у 2020 році. Проте, ймовірність негативного поглинання на індустріальному ринку є мінімальною. Складські послуги наразі є дуже затребуваними, ніж будь-коли раніше, що дозволить більшості операторів логістичних та складських послуг залишатись «на плаву» протягом всього періоду кризи. Основним фактором, що обумовлює високу вакантність, є нова пропозиція, яка має бути введена в експлуатацію протягом наступних шести місяців.
Згідно з останнім звітом CBRE MarketFlash, приблизно 60% нової пропозиції у світі, яка була введена в експлуатацію в 2019 році, була поглинута до кінця року, чого, ймовірно, не слід очікувати в 2020 році. Таким чином, орендарі матимуть перевагу, оскільки темпи росту орендних ставок сповільнюється. Існує ймовірність, що девелопмент нових проектів в цьому році буде сповільнено, особливо якщо через епідемію COVID-19 буде продовжено карантин і будівельні роботи не зможуть продовжуватись. Процес запуску девелопменту існуючих проектів також буде призупинено, у зв’язку з обмеженою роботою муніципальних органів та затримкою опрацювання дозвільної документації.
У той же час, у короткостроковій перспективі на ринку складської нерухомості очікується несприятливий прогноз, проте у довгостроковій - наслідки COVID-19 можуть стимулювати попит трьома різними шляхами:
Експерт зазначає, що стосується орендної активності, сьогодні спостерігається додатковий попит саме від продуктових рітейлерів, фармацевтичних компаній та e-commerce. Такі компанії шукають додаткові площі строком на найближчі 6-12 місяців. Наприклад, нещодавно Арт-завод "Платформа" безоплатно надав онлайн-рітейлеру Rozetka приміщення площею 10 000 кв.м для їх використання під складські площі. Окрім того, е-commerce оператори, в основному, не мають потреби у великих площах, адже товари на складах не затримуються для тривалого зберігання, а фасуються на замовлення для доставки додому споживачам. Додатково, зростає попит на послуги логістичних операторів, що обслуговують всі вищезазначені сектори.
Поширення COVID-19 і пов'язані з ним карантинні заходи збільшить частку е-сommerce в загальній структурі торгової нерухомості. Як і протягом останніх десяти років, e-сommerce знову стане каталізатором попиту та призведе до зрушень і змін на ринку складської нерухомості протягом наступного циклу. Експерт вважає, що е-commerce стимулюватиме попит на формат так званих складів в межах міста (incity warehouses, urban warehouses). На протязі 2020 року, можуть можуть бути заключені угоди з придбання колишніх промислових об’єктів у місті для переоблаштування під складські приміщення, оскільки на ринку є вже декілька прикладів придбання таких об’єктів з метою складського редевелопменту. Що стосується існуючих складських проектів на стадії девелопменту, поки що будівництво не скасовують, а запланована нова пропозиція має вийти на ринок в заявлені терміни.
Також, припускаємо, що гравці на ринку будуть намагатися скористатися моментом паніки та погіршення економічної ситуації для придбання земельних ділянок під девелопмент своїх built-to-suit проектів за більш пільговими або зниженими цінами.
Попит на товари придбані онлайн, особливо продукти харчування, будуть стимулювати потребу в дистриб’юторських послугах набагато швидшими темпами, ніж в поточному циклі. Наприклад, за останні кілька тижнів поставки із-за кордону в Україну не припинились, але суттєво подорожчали. Ми спостерігаємо тенденцію, коли рітейлери намагаються заповнити свої складські площі імпортованим товаром по «старій» закупівельній ціні у зв’язку із ростом курсу валют. В той же час, деякі компанії опинилися в скрутній ситуації саме через припинення роботи державних служб, що відповідають за отримання відповідних ліцензій, безперебійної робити на державному митному кордоні та іншими службами.
«Зараз є дуже важливим фактором сприяння держави в питаннях, що впливають на регулювання курсу валют національним банком, своєчасне видання податковою службою усіх необхідних ліцензій та чіткого регулювання роботи Державної митної та Державної прикордонної служб» - зазначає експерт.
В умовах жорстких карантинних заходів та світової економічної кризи, купівельна спроможність споживача буде знижуватись, а вартість споживчої корзини ставатиме більш бюджетною. Тому, прогнозовано, що дана тенденція щодо попиту продовольчих рітейлерів на короткострокову оренду складів з часом буде йти на спад, особливо, що стосується зберігання імпортованої продукції. Ймовірно, з часом, рітейлерам буде необхідно переорієнтовувати свої продажі в бік реалізації необхідних та більш бюджетних товарів.
ЧИТАЙТЕ ГЛАВНЫЕ НОВОСТИ О КОРОНАВИРУСЕ, ПРОГНОЗЫ И СОВЕТЫ ДЛЯ СТРОИТЕЛЕЙ, переходите в спецтему "Короновирус и строителство - прогнозы и советы"
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.