Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.331 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.691 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.331 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.691 |
Детальний аналітичний огляд будівельного ринку за 9 місяців 2021 року
Споживча інфляція пришвидшилася у 3 кварталі до двознакового рівня, проте до кінця 2021 року за оцінками НБУ вона знизиться до 9,6% та досягне цілі 5% наприкінці 2022 році.
У другому півріччі 2021 року зростання економіки прискорюється завдяки сталому споживчому попиту, пожвавленню інвестицій і рекордному врожаю. Проте погіршення епідемічної ситуації та високі ціни на енергоносії стримуватимуть зростання реального ВВП. За підсумками року за прогнозом НБУ воно становитиме 3,1%.
Фіскальна політика в III кварталі залишалася стриманою. До кінця поточного року вона пом’якшиться, але буде стримувальною відносно сукупного попиту.
Очікування учасників ринку щодо обсягів виробництва товарів та послуг в Україні в наступні 12 місяців продовжують поліпшуватися.
У 3 кварталі 2021 року споживча інфляція прискорилася до 11,0% р/р у вересні (9,5% р/р у червні).
Основними чинниками зростання ІСЦ були:
Довідково. Згідно з результатами опитувань щодо ділових очікувань підприємств, проведеним НБУ, вартість енергоносіїв, сировини та трудових ресурсів третій квартал поспіль залишалися найвагомішими факторами зміни цін.
Очікується, що надалі інфляційний тренд розвернеться, чому сприятимуть декілька факторів:
Джерело: НБУ
У 3 кварталі відбулося зростання внутрішніх цін виробників, викликане підвищенням світових цін на сировинні товари, які переважають у виробництві промислової продукції.
Через зростання виробничих витрат (переважно на енергоносії), ціни зростали і у секторах орієнтованих на внутрішній ринок – будівництво, транспорт.
Очікується, що високі ціни на енергоносії чинитимуть тиск на виробничу інфляцію до середини 2022 року, однак ціни у промисловості знижуватимуть свій темп зростання вже у 4 кварталі поточного року внаслідок корекції цін на сировинні товари.
Швидкого сповільнення виробничих витрат в Україні не слід очікувати - в середньостроковій перспективі зберігатиметься глобальний дефіцит сировини, комплектуючих та помірні темпи зниження заробітної плати.
* Дані за III квартал 2021 року – за оцінками НБУ. ** Для III кварталу 2021 року дані за два місяці.
Джерело: ДССУ, НБУ
У розрізі видів діяльності у 3 кварталі тривало відновлення у:
Унаслідок нарощування житлового будівництва та пожвавлення на ринку оренди тривало зростання у сфері операцій із нерухомим майном.
За прогнозом НБУ, у другому півріччі реальний ВВП зростатиме повільніше, ніж у 2 кв. внаслідок вичерпання ефекту низької бази порівняння.
Джерело: ДССУ, НБУ
За оцінкою НБУ у 3 кварталі сповільнення позитивної динаміки валової доданої вартості очікується в більшості видів діяльності за винятком сільського господарства.
Саме коштом сектору С/Г оцінка ВВП у 3 кварталі була покращена до 4%.
* Інші сектори послуг включають тимчасове розміщування й організація харчування; інформація та телекомунікації; операції з нерухомим майном; професійна, наукова та технічна діяльність; діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування; мистецтво, спорт, розваги та відпочинок; надання інших видів послуг.
** Бюджетні сектори включають держуправління та оборону, освіту, охорону здоров'я.
Джерело: ДССУ, НБУ
З точки зору категорій кінцевого використання, до кінця року приватне споживання залишатиметься основним драйвером зростання економіки, яке супроводжуватиметься зростанням інвестицій.
Як і у першому півріччі, збережеться негативний вплив чистого експорту.
Джерело: ДССУ, НБУ
На відміну від 2 кварталу, який характеризувався формуванням дефіциту зведеного бюджету коштом нарощування видатків майже за всіма напрямами, у 3 кварталі, за винятком окремих напрямів, видатки зростали помірно, а їх обсяг виявився нижчим, ніж було заплановано.
Сповільнилося зростання витрат на дорожню інфраструктуру, протягом кварталу вони були нерівномірними.
Однак, тривало зростання інших капітальних видатків.
Джерело: ДКСУ, розрахунки НБУ
Загалом по ринку індекс будівельної продукції за 9 місяців становив 3,2%.
Відбулося зниження темпів скорочення обсягу нежитлового будівництва – до 2% (4,9% у січні-червні).
Зростання у сегменті житлового будівництва – на 18,4%, у сегменті інженерних споруд – на 1,3%.
Джерело: ДССУ
Проти аналогічного періоду попереднього року структура за характером будівництва змінилася:
Доля капітального та поточного ремонту зросла на 7 в.п. до 41%, нове будівництво скоротилося на 5 в.п. до 33%.
Джерело: ДССУ
Обсяг виробленої будівельної продукції (виконаних будівельних робіт) підприємствами України у січні-вересні 2021році становив 149,1 млрд. грн. або 5,4 млрд. дол. США, що відповідає зростанню на 20% до відповідного періоду попереднього року в доларовому еквіваленті.
Обсяг виробленої продукції у нежитловому будівництві зріс на 9% до 1,3 млрд. дол. США.
У житловому будівництві зростання на 26,7% до 1 млрд. дол. США.
Обсяг виробленої продукції в інженерному будівництві підвищився на 20% до 3,1 млрд. дол. США.
Джерело: ДССУ Розрахунки: УЦСБ
У січні-червні 2021 року (п/п) зростання цін на будівельно-монтажні роботи загалом по ринку становило 16,5%.
У нежитловому будівництві зростання цін становило 14,2%.
Довідково. За даними видання НБУ «Ділові очікування підприємств України» за 3 кв. 2021 р., підприємства поліпшили свої очікування щодо зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців – баланс відповідей зріс до 21,5% (у II кварталі 2021 року – 15,9%).
Однак, витрати на виробництво залишаються основним фактором, що впливає на зростання цін про що зазначили 75,1% респондентів (збільшення у порівнянні з попереднім опитуванням на 2,7 п. п.).
Джерело: ДССУ
Цікаво про ремонти: як чистити і доглядати за дерев'яними поверхнями всередині приміщення
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.