РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.319 EUR: 42.993
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.319
EUR 40.000 41.000 42.993
USD 41.150 41.649 41.319
EUR 42.900 43.600 42.993
Новость

Огляд ринку будівництва в умовах війни: головні підсумки червня

Огляд головних подій, які вплинули на будівельний ринок у червні
1870
07 июля 2022 г.


Підсумки червня


Незважаючи на всю жорстокість і хаос того, що відбувається, українські компанії почали приходити до тями, а українці намагаються налагодити життя під періодичне виття сирен та вибухи російських ракет. 


Що там на росії?

Після віроломного вторгнення в Україну та розв'язання на території нашої країни кровопролитної війни, світ цілком очікувано ввів проти російського агресора пакет економічних санкцій, які боляче вдарили по різних галузях. Не винятком стали також сектори будівництва та нерухомості.

Так, проблеми з виплатами боргів виникли у найбільшого забудовника росії – групи компаній ПІК. Забудовник не зміг вчасно розплатитися за єврооблігаціями. При цьому, як заявили в керівництві, складнощі з виплатами виникли через технічну неможливість довести платежі до російських власників єврооблігацій. Річ у тім, що облік усіх прав інвесторів ведеться в міжнародному депозитарії Euroclear, але канал зв'язку між Euroclear та російським Національним розрахунковим депозитарієм виявився порушеним, у результаті кошти перестали доходити до російських інвесторів.

У сумному становищі опинився і ринок іпотеки. У квітні він обвалився майже на 75%, більше ніж під час пандемії коронавірусу, таким чином другий місяць весни виявився гіршим для ринку за всю його історію. Катастрофічно знизилася загальна кількість виданих кредитів та їх сума. В надії виправити ситуацію центробанк прийняв рішення знизити ключову ставку на 3% (з 14% до 11%). Однак ці заходи не змогли оживити іпотеку. Висока волатильність рубля, курс якого постійно намагається штучно завищити влада, грає не на руку забудовникам. Багато компаній зазначають, що змушені заморожувати проєкти до найкращих часів.

Однак найкращі часи можуть і не настати. Днями рейтингове агентство Moody's повідомило про дефолт росії через те, що інвестори не отримали виплати за двома випусками єврооблігації на суму 100 мільйонів доларів. У самій же росії назвали дефолт "технічним", наголошуючи на тому, що мають необхідні гроші для виплати боргів, і заявляючи про готовність погасити доларові борги в рублях. Однак у кремлі не врахували, що це грубо порушує умови контрактів, із чим ніхто не миритиметься.

За словами аналітиків, така ситуація означає, що доступ росії до міжнародних фінансових ринків та капіталу буде обмежений. Що, відповідно, тягне за собою більш значні витрати на обслуговування позик, скорочення інвестицій, низькі темпи зростання та застій російської економіки. росіяни самі обрали свій шлях і цілком заслуговують на те, що відбувається: неконтрольована інфляція, захмарні ціни, що вічно зростають, падіння ринків. "росії загрожує фінансовий крах вже через кілька років", - коментує "Голосу Америки" старший аналітик BlueBay Asset Management Тімоті Еш.


Уявне пожвавлення будівельного ринку

У Держінспекції архітектури та містобудування прозвітували про зростання звернень від забудовників щодо питань видачі дозволів. У ДІАМ вважають, що це свідчить про зростання обсягів будівництва у різних галузях. Так, за їхніми даними, активізувалися забудовники у Київській, Львівській областях. Серед лідерів із виданих дозволів Хмельницька, Закарпатська та Одеська.

Забудовники у великих містах почали відкривати відділи з продажу. За деякими даними, на початок травня вже було відкрито до 40% відділів продажів.

У Києві частково відновили роботу компанії, на які припадає близько 80% столичного ринку нерухомості. Йдеться про Київміськбуд, Інтергал-буд, КАН девелопмент, Stolitsa Group, Perfect Group, РІЄЛ, Saga Development, DIM, Status Group, GEOS, "Ковальський", A Development та City One Development.

Однак справжнього пожвавлення на ринку не сталося. Попит виявився незначним, при цьому левова частка припадає на оформлення тих угод, які не були завершені до 24 лютого. Втім, за очікуваннями рієлторів, ринок поступово оживатиме, але говорити про повернення до довоєнних показників ще дуже рано. Це підтвердив і великий столичний забудовник. Так, у компанії в столиці впали продажі приблизно на 85%. За перший день, як відновили роботу відділи продажу, забудовнику надійшли лише 5 заявок, а було продано лише 3 квартири. До війни компанія продавала в середньому по 20 квартир на день.

На тлі війни, прогнозують експерти, основний запит буде на квартири у готових будинках та на квартири з ремонтом. Однак зріз угод на травень показав, що лише 30% цікавить покупка в готовому та заселеному будинку, 50% обирають квартири в будинках, які будуть введені в експлуатацію через два-чотири місяці, а 20% готові інвестувати у проєкти, термін здачі в експлуатацію яких заплановано на початок наступного року.

Разом з тим, забудовники поки не сильно поспішають скидати ціни на квартири, а у третини девелоперів вартість квадратного метра навіть зросла.

Варто зазначити, що вкрай негативно на ринок може позначитися підвищення облікової ставки Нацбанком до 25%. Насамперед вона несе ризики іпотеці та може нашкодити програмам кредитування для забудовників, які почуваються не так упевнено з урахуванням зростання собівартості будівельних матеріалів та дефіциту робочої сили.

Через низький попит будівельні компанії будуть змушені заморожувати будівництво, що може вилитися у величезну кількість довгобудів. При цьому в зоні ризику виявляться не лише дрібні та середні забудовники, а й деякі великі.


Спрощення від Кабміну: що отримають забудовники

Кабмін 24 червня ухвалив постанову №722, яка має спростити дозвільні та реєстраційні процедури у будівництві на період воєнного стану та одного року після його закінчення.

Зокрема йдеться про будівництво без отримання будівельного паспорта приватних, садових, дачних будинків заввишки до двох поверхів. Дозволяється також перенесення термінів виконання окремих видів робіт. Для узгодження та отримання дозволів до органів охорони культурної спадщини замовник подаватиме відповідні звернення через єдину електронну держсистему. У разі не надання узгодження або обґрунтованої відмови протягом 30 днів – проєктна документація вважається узгодженою за умовчанням.

Усі адмінпослуги у сфері будівництва (видача дозвільних документів органами державного архітектурно-будівельного контролю, містобудівних умов та обмежень тощо) мають надаватися у строки, визначені законодавством.

Цікаво про ремонти: для чого потрібна, як вибрати та користуватися шпаклівкою для стін

Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal

Источник:
nerukhomi
07 июля 2022 г.
1380
Очікується, що глобальні відходи від сонячних панелей, що вийшли з експлуатації, сягнуть 80 міл...
07 июля 2022 г.
2119
Сонячні панелі на німецьких залізницях також встановлюють на дахах вокзалів та шумозахисних стінах в...
07 июля 2022 г.
2162
Депутатка Київради пояснила, що набагато ефективніше буде провести комплексну реконструкцію об&...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
20 ноября 2024 г.
3886
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3705
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3908
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Сегодня
435
Современные реалии строительной отрасли требуют высокой квалификации, опыта работы с инновационными ...
Вчера
583
Разновидности, материал изготовлений и особенности шармов...
Вчера
4440
Особлива увага приділялася середньовічним технікам, зокрема, відновленню даху, відомого як «лі...
22 ноября 2024 г.
751
26 листопада 2024 року в Києві відбудеться конференція-діалог "Забезпечення доступу до фінансування ...
11 ноября 2024 г.
1421
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1313
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
396
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3736
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!