РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.253 EUR: 43.563
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.253
EUR 40.000 41.000 43.563
USD 41.150 41.649 41.253
EUR 43.370 44.039 43.563
Новость

Якими бувають укриття і які вимоги до них готують законотворці

Що потрібно змінити в планах будівництва житла та громадських споруд
10228
12 июля 2022 г.


Які вимоги до укриттів
готують законотворці


Постійні ракетні обстріли рашистами українських міст змушують громадян ховатися в укриттях. Проте останні зазвичай не є захисними спорудами та не мають потрібного обладнання для тривалого перебування великої кількості людей. До того ж не всі громадські споруди мають укриття. Тому, наприклад, у Києві з кінця червня діє заборона на проведення розважальних заходів у таких спорудах. З огляду на це законотворці пропонують змінити вимоги до будівництва житла та громадських споруд і передбачити умови для створення повноцінних укриттів у нових будівлях. Нещодавно Верховна Рада ухвалила за основу відповідний законопроєкт №7398

До війни наявність обладнаного укриття від повітряних (і не тільки) загроз в будинку чи поблизу нього не була вирішальним фактором при виборі житла для багатьох українців. Тож вранці 24 лютого ми спускалися під звуки сирен повітряної тривоги в іноді зовсім не пристосовані до цього приміщення. Наразі в Україні заговорили про термінове розгортання по всій країні мережі бомбосховищ, зокрема й у новобудовах.


Якими бувають укриття?

Те, що ми називаємо укриттями, законодавство називає формальним терміном «захисні споруди цивільного захисту». Під це «парасолькове» поняття підпадають:

  • сховища (це герметичні споруди, у яких протягом певного часу створюються умови, що унеможливлюють вплив на людину небезпечних факторів);
  • протирадіаційні укриття (це негерметичні споруди, у яких створюються умови, що унеможливлюють вплив на тих, хто в них переховується, іонізуючого опромінення в разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження);
  • швидкоспоруджувані захисні споруди (ними компенсується дефіцит сховищ під час бойових дій. Їхньою основною характеристикою є те, що вони можуть бути зведені у вкрай стислі строки в разі нагальної потреби сховатися від загрози).

Сховища можуть використовуватися також як споруди подвійного призначення. У мирний час вони мають основне функціональне призначення, а у воєнний – використовуватися для укриття людей. Наприклад, підземні переходи між станціями, паркінги, тунелі тощо.

Крім того, сховатися від загрози можна також у так званих найпростіших укриттях (такі дозволять тимчасово сховатися від дії небезпечних факторів). До найпростіших укриттів належать звичні нам підвали та цокольні приміщення багатоповерхівок, інші підземні приміщення.


Як має бути обладнане укриття?

У доступних нам укриттях ми часто намагаємося створити хоча б мінімальний комфорт за допомогою підручних засобів.

Але разом із тим чинне законодавство України вже містить чимало деталізованих вимог до захисних споруд, які спрямовані на комфортне та, головне, безпечне переміщення людей і перебування всередині. Серед таких вимог, наприклад:

  • правила встановлення ідентифікувальних табличок і покажчиків руху до укриттів;
  • забезпечення пожежної безпеки в укриттях (тобто забезпечення укриття первинними засобами пожежогасіння, обладнання їх системами внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної автоматики та сигналізації);
  • забезпечення вільного доступу до входів до укриття, можливості користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення;
  • захист укриття від затоплення підтоплення й затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами;
  • у разі приведення укриття до підвищеного ступеня готовності (як це буває під час воєнного стану), балансоутримувачі фонду повинні бути готові до приведення захисних споруд у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.
  • в укритті має бути справна система вентиляції.

Це далеко не повний список. Законодавство України з питань цивільного захисту і до війни досить детально регулювало практично всі нюанси підтримання укриттів у стані, необхідному для їх ефективного використання у разі виникнення небезпеки.

Інша річ, що не всі балансоутримувачі захисних споруд належним чином і добросовісно підтримували їх у приданому для використання стані. Але сьогодні вся країна живе в нових реаліях постійних повітряних тривог, тож вимоги до укриттів також змінюються у відповідь на виклики часу.


Що пропонується передбачити в новозбудованих укриттях?

Переважна більшість наявних в Україні укриттів належать до категорії найпростіших (це підвали багатоповерхівок і приватних будинків, промислових споруд, цокольні поверхи). Такі укриття не забезпечують повною мірою потреби захисту цивільного населення від небезпек повномасштабної війни, зокрема, вони не обладнані базовими умовами, як наприклад, водопостачання та водовідведення. 

Тому наразі Верховна Рада розглядає законопроєкт про розбудову мережі укриттів.

Законодавці пропонують встановити для містобудівної документації регіонального та місцевого рівня обов’язкову наявність розділу про інженерно-технічні заходи цивільного захисту. Без цього розділу містобудівну документацію просто не затвердять. А цей розділ – це основний документ, у якому передбачено, які будівельні рішення захищатимуть населення від небезпек при веденні військових дій (зокрема, передбачено й будівництво укриттів).

Проєктна документація на будівництво споруд із середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками (а це більшість багатоквартирних будинків) повинна обов’язково містити такий розділ. До того ж ці укриття мають бути доступними для осіб з обмеженими фізичними можливостями та маломобільних груп населення.

Крім того, законодавці пропонують також врегулювати питання належного утримання укриттів і передбачити, що:

  • утримання укриттів у стані готовності до використання здійснюється не лише балансоутримувачами, як це було раніше (адже розібратися, хто у будівлі балансоутримувач, буває непросто), а ї їхніми власниками, користувачами. Якщо у будівлі кілька власників, користувачів чи балансоутримувачів, визначати, хто відповідальний і якою мірою за утримання укриттів можна, уклавши про це відповідний договір.
  • Договір оренди укриття в державній або комунальній власності може бути розірваний орендодавцем достроково, якщо орендар порушує порядок використання споруди в мирний час або не виконує вимоги щодо приведення укриття в готовність до прийому населення.

Очікується, що такі рішення забезпечать розширенні мережі укриттів для населення в Україні, які будуть не лише безпечними, а й комфортними та доступними, обладнаними всім необхідним для перебування великих груп людей. Як показало життя, нехтувати цим не можна.

Цікаво про ремонти: для чого потрібна, як вибрати та користуватися шпаклівкою для стін

Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal

Ярослава Лаган
Источник:
mind
12 июля 2022 г.
1423
Йдеться не лише про післявоєнний період, а й про нинішній етап...
11 июля 2022 г.
9379
Законопроєкт передбачає зміни у ключових аспектах державної регіональної політики - стратегічному пл...
08 июля 2022 г.
4337
Автори додали розділи про види забудови й рішення їхнього відновлення, розділ з типовими в...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
20 ноября 2024 г.
3597
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3586
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3894
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
20 ноября 2024 г.
1380
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12574
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8633
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1343
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1263
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3451
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
389
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3728
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!