РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.331 EUR: 43.691
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.331
EUR 40.000 41.000 43.691
USD 41.150 41.649 41.331
EUR 43.550 44.201 43.691
Новость

Як діяти, якщо житло пошкоджене або зруйноване ворогом: важливі поради

Сучасні реалії принесли у наші будні чимало змін. Так, тисячі українців змушені були не тільки покинути власні домівки, але й вивчати законодавчі постанови, аби правильно оформити акти про пошкодження чи руйнування майна
14547
19 января 2023 г.


Що робити українцям, чиє житло
зруйнували або пошкодили вороги


Щодня таких українців, на жаль, стає тільки більше. За даними міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, станом на 10 січня 2023 року у застосунку Дія свої заявки на відшкодування пошкодженого чи зруйнованого житла залишили 316 тисяч людей.

Та ці цифри не відображають реальної картини збитків, які росія завдає своїми цинічними атаками, починаючи з 24 лютого. Восени 2022 року аналітики Міністерства розвитку громад і територій констатували, що понад 2,4 мільйона українців мешкають у пошкодженому чи зруйнованому житлі. А скільки тих, які виїхали з рідного міста чи села і не знають, що їхні помешкання росія цинічно перетворила на розвалини.

Саме тому пріоритетним завданням держави стала відбудова понищеної цивільної інфраструктури. Завдяки іноземним інвесторам, волонтерам і українському бізнесу навіть під час повномасштабної війни Україна поволі працює над відновленням домівок людей.


Як діяти, якщо ваше помешкання постраждало у час війни

Українські парламент та уряд зосередили свою увагу на питанні відбудови цивільної інфраструктури. Політики переконують, що росіяни будуть відповідати за кожне відібране життя та кожен зруйнований клаптик нашої землі. Та щоб це сталось у юридичній площині, вже оцінюють суму збитків, яких завдало цинічне російське вторгнення Україні, та розробляють механізми нарахування компенсацій.

У якій черговості люди отримуватимуть відшкодування – достеменно невідомо, адже нормативно-правову базу, яка б регулювала всі питання, ще створюють. Водночас вже діють норми, які дають розуміння людям, що компенсації будуть надаватись виплатою певної суми, відбудовою будинку, оплатою послуг ремонтних бригад або наданням будівельних матеріалів.

Водночас юристи рекомендують: щоб було легше отримати компенсації, українцям потрібно вже ретельно фіксувати свої збитки, які принесла війна. Тож якщо ваша нерухомість, на жаль, постраждала внаслідок ворожих атак, або ж ви дізнались про це від сусідів чи родичів, слід починати збирати фото- і відеоматеріали та подавати інформацію до відповідних органів.

Так, згідно із постановою Кабміну, подати заяву про пошкоджене майно можна через застосунок Дія. Для цього потрібно вказати:

  • Прізвище, ім’я та по батькові власника пошкодженої нерухомості.
  • Контакти: номер телефону, адресу електронної скриньки та інші засоби зв’язку.
  • Ідентифікаційний код, номер та серію паспорта.
  • Деталі про нерухомість, яка постраждала: тип майна, адресу, за якою розташовувалось помешкання, загальну його площу, опис вашої оселі у довільній формі (якщо документи на житло були втрачені), або ж копії документів на право власності. Також важливо вказати, чи будинок мав статус пам’ятки культурної спадщини або історичного об’єкта.
  • Кількість осіб, яка проживала у помешканні.
  • Відомості про пошкодження: зокрема, дату, коли це сталось, що саме було зруйновано, при змозі додати фото чи відео.

Подати заявку про зруйноване чи пошкоджене майно можна через «Дію»

Якщо ж ви ще не є користувачем Дії, можна звернутись до місцевого Центру надання адміністративних послуг або нотаріуса, які допоможуть офіційно зареєструвати повідомлення про пошкодження нерухомості.

Крім цього, зафіксувати факт руйнування домівки можна на сайтах:

  • warcrimes.gov.ua – це портал, який створили за ініціативи Офісу генпрокурора та міжнародних партнерів відомства. Ресурс допомагає фіксувати воєнні злочини росії, серед яких – пошкодження майна українців чи пограбування.
  • Humanrights – міжурядова платформа, яку розробили для того, щоб збирати інформацію про порушення прав людини та законів і звичаїв війни. Зокрема, мова йде про знищення чи пошкодження нерухомості, а також примусового виселення з помешкання.
  • "Росія заплатить" – проєкт, завдяки якому роблять оцінки загальних збитків України. Портал створений не тільки для фіксування злочинів, але й надання індивідуальних компенсацій.

Звісно, на відміну від заяви у Дії ці ресурси не є обов’язковими для заповнення. Проте саме так українці зможуть згуртовано долати ворога в юридичній площині та в майбутньому притягнути винуватців, зокрема російських високопосадовців, до відповідальності за скоєне.


Чи потрібно звертатись до держустанов за довідками

Через повномасштабне вторгнення чимало українців стали вимушеними переселенцями та оселились у більш безпечних регіонах або ж за кордоном. Відтак не у всіх є змога отримати документальне підтвердження про пошкодження чи руйнування майна. Тому таким українцям варто подати заяву через Дію та при змозі зібрати фото та відео постраждалої нерухомості зі ЗМІ чи публікацій місцевих органів влади. Крім цього, можна попросити сусідів, родичів або ж волонтерів зафіксувати факт руйнування на камеру.

Та якщо у вас є змога звернутись до міської чи селищної ради або військово-цивільної адміністрації, варто це зробити та отримати акт із фіксацією пошкодження.

Також можна подати заяву до поліції. Правоохоронці відкриють кримінальне провадження через пошкодження вашої оселі, а потерпілим українцям видадуть витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань, що є важливим документом для подальшого відшкодування збитків.

Крім цього, якщо в будинку після ворожої атаки була пожежа, власникам майна варто звернутись до відділення ДСНС та отримати копію акту. Ці документи згодом стануть у пригоді, щоб отримати повне відшкодування.

"Супутніми доводами можуть виступати квитанції на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходились в будинку), фото майна до та після руйнування, при можливості сформувати добірку повідомлень про ваш об’єкт у медіа. Можна буде скористатися знімками з супутника, які підтверджують його руйнування. Також необхідно зібрати за наявності будь-які чеки (квитанції, фактури) на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості, зробити з них копії", – радять юристи у своєму блозі.



Як правильно зробити фото та відео пошкодженого помешкання

Українці змушені пережити чимало емоційно важких моментів. І фотографування власного житла, яке зруйнували чи пошкодили росіяни, – один із них.

Та як би це складно не було, потрібно все ж зафіксувати злочин країни-агресорки. Для цього зробіть фото та відео на місці влучання снаряда у будівлю чи пошкодження його вибуховою хвилею.

Головні поради щодо фото- і відеофіксації:

  • Спершу налаштуйте камеру мобільного телефона так, щоб було видно геолокацію об’єкта, а також час і дату зйомки.
  • Сфотографуйте будівлю з різних боків та рівень пошкоджень. Виділіть час для цього процесу і зробіть якомога більше фото, які покажуть реальні збитки. Особливу увагу варто приділити слідам від куль, уламків, отворів від вибуху та вирв.
  • Якщо внаслідок ворожої атаки пошкоджені водопровід, каналізація, електромережа чи інші комунікації – сфотографуйте і це.
  • У помешканні фотографуйте стіни, підлогу, стелю, меблі, потрощену техніку.
  • Не обробляйте фото у графічних редакторах, а збережіть відзнятий матеріал таким, як є. Для певності зробіть копію цих кадрів.
  • Після фотозйомки проведіть відеофіксацію. Бажано почати знімання із представлення (назвати ваше прізвище, ім’я та по батькові, адресу оселі, яка зазнала пошкодження). Далі – огляньте всі руйнування, коментуючи, що бачите, який рівень збитків тощо.
  • Зніміть будинок так, щоб у кадрі було видно масштаби руйнування.
  • Знайдіть сусідів або очевидців і запишіть на камеру їхні свідчення. Також задокументуйте у довільній формі все, що було пошкоджено у квартирі чи приватному будинку.

Важливо робити зйомку тоді, коли вашому життю вже нічого не загрожує. Адже після “прильоту” є великий ризик, що снаряд, який міг не вибухнути, здетонує. Тому тільки після розмінування території та завершення всіх робіт ДСНС можна починати фіксацію руйнувань.

Також часто на місця влучань ворожих снарядів можуть працювати журналісти. Якщо ваш будинок потрапив у медійний сюжет, зробіть копію цього відео.

Крім цього, юристи радять звернутись до військово-цивільної адміністрації або військової адміністрації вашого населеного пункту, щоб провести обстеження пошкодженого або зруйнованого житла. Замовити оцінку збитків можна і в експертів науково-дослідних установ Мін’юсту чи приватних компаній, але в такому випадку потрібно повідомити місцеву владу про це і надати їм копію звіту. Після цього українці можуть самотужки відновлювати пошкоджене майно та згодом отримати відшкодування.

"Наявність висновку експерта дозволить, не втрачаючи час, розпочати відновлення пошкодженого майна, та буде підставою для отримання відповідних компенсацій у майбутньому", – пояснили у Мін’юсті.

Проте варто врахувати, що кошти за процедуру обстеження держава не буде компенсовувати.

Поступово ми відбудуємо не тільки власні домівки, але й всю Україну.

Цікаво дізнатись: ефективне опалення великих площ

Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal

Источник:
24tv
28 декабря 2022 г.
2619
Поради для мешканців квартир, які допоможуть комфортніше пережити зиму в умовах відключень електроен...
22 декабря 2022 г.
4514
Нові законодавчі норми дають право укласти тимчасовий договір з обленерго та постачальником. Однак в...
21 декабря 2022 г.
7091
У грудні 2022 року 70% будмайданчиків Києва відновили роботу. Однак частина забудовників лише імітує...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3546
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3538
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3891
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1376
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12568
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8610
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1328
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1247
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3442
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
388
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3724
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!