РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 39.397 EUR: 42.336
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 39.397
EUR 40.000 41.000 42.336
USD 39.280 39.830 39.397
EUR 42.300 42.900 42.336
Ми допрацьовуємо BuildPortal. Зовсім скоро він стане ще кращим!

Чи можлива реєстрація місця проживання в садовому чи дачному будинку у 2023 році - пояснення юриста

Питання щодо можливості реєстрації місця проживання в садових та дачних будинках точаться вже доволі довгий час. Читайте, чи можливо і чи законно оформити прописку у садовому та дачному будинках
10525 15.02.2023 в 07:55



Реєстрація місця проживання (прописка)
в садовому та дачному будинку


Вже довгий час виникають питання щодо можливості реєстрації місця проживання (прописки) в садових та дачних будинках. І дуже часто зустрічаються діаметрально протилежні позиції: одні стверджують, що це неможливо та незаконно, інші ж навпаки - стверджують, що це законно та можливо.

Тож давайте розберемося з питанням реєстрації місця проживання як в садовому будинку, так і в дачному, а також із тим, що змінилося з 10 жовтня 2022 року.

Перш за все, наведемо визначення термінів, а потім проаналізую судову практику.


Терміни

  • Місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги (Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції від 10.10.2022 року))
  • Садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків (Податковий кодекс України).
  • Садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, а є основна та допоміжна (Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна).
  • Садовий будинок - будинок для літнього використання та прибудова до нього (наказ Мінрегіноу №158 від 03.07.2018 року (будівельна амністія).
  • Будинок садовий - будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків (ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій).
  • Дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку (Податковий кодекс України).
  • Будинок дачний - житловий будинок садибного типу для використання протягом року для відпочинку, тимчасового перебування або постійного проживання (ДБН Б.2.2-12:2019).

Також в 2020 році мною було отримано лист Міністерства юстиції України від 25.02.2020 року та лист Мінрегіону від 25.02.2020 року щодо «статусу» садових будинків та можливості реєстрації місця проживання в них.

Введення в експлуатацію житлового, садового, дачного будинку у 2023 році: що варто знати

Законодавство (з 10.10.2022 року)

Важливо зазначити, що 10.10.2022 року набрали чинності зміни до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» щодо визначення терміну «місце проживання».

Таким чином, лише з 10 жовтня 2022 року в законодавстві чітко зазначили про можливість реєстрації місця проживання в інших придатних для проживання об'єктах нерухомого майна, до яких, на мою думку, відносяться і садові (і звісно ж дачні) будинки.

Вважаю, що на сьогодні відсутні підстави відмовляти у реєстрації місця проживання в садових та/або дачних будинках, за умови подання заявниками усіх, передбачених законодавством документів, та дотримання інших вимог Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (Постанова КМУ №265 від 07.02.2022 року).

Хоча використання в ПКМУ №265 практично всюди слова «житло» може на місцях трактуватися дуже звужено, і все ж призводити до незаконних відмов.

Як оформити право власності на будинок збудований до 05 серпня 1992 року?

Поруч із цим, до 10.10.2022 року відмови у реєстрації місця проживання (прописки) у садовому (та дачному) будинку були постійними, і виникало багато спорів. При цьому судова практика вклалася досить однозначна - на користь осіб, яким відмовили у прописці (реєстрації місця проживання).


Судова практика

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 10.10.2019 року по справі №2340/4673/18, щодо відмови в реєстрації місця проживання особи в садовому будинку, дійшов наступних висновків:

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходили з того, що реєстрація за адресою житла фізичної особи, зокрема, садового будинку, є можливою та повністю узгоджується зі статтями 6, 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Судами попередніх інстанцій встановлено, що садовий будинок відповідає вимогам державних будівельних норм (звіт про проведення технічного огляду дачного (садового) будинку від 15 жовтня 2015 року) та згідно відомостей, які містяться в технічному паспорті - складається з коридору, кухні-їдальні, кімнат, санвузлів, кабінету, топочної, холу, гардеробу. Відтак, садовий будинок придатний для експлуатації та проживання в ньому людей.


Житло та державні будівельні норми

Водночас, суди попередніх інстанцій зазначили, що відповідно до ЖК УРСР садовий будинок не зазначений в переліку об`єктів, які не входять до житлового фонду. Колегія суддів погоджується з такими висновками судів та не вбачає підстав для відступлення від них, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Розмір та пільги земельного податок в період дії воєнного стану

Доводи касаційної скарги з посиланням на положення державних будівельних норм, відповідно до яких для садових будинків установлюються інші нормативні вимоги до зовнішніх конструкцій, інженерного устаткування, що не відповідають аналогічним нормативним вимогам до житлових будинків, зазначених висновків Суду не спростовують.

Суд зазначає, що відмінність будівельних норм у частині вимог до окремих конструктивних рішень, що застосовуються під час будівництва житлових будинків у порівнянні з садовими будинками, не позбавляє останніх ознак, притаманних житлу, і не спростовує їхньої придатності для постійного проживання, за умови, що власник садового будинку з власної ініціативи пристосував його для цього, встановивши додаткове обладнання чи комунікації.

Крім цього, Суд враховує, що чинне законодавство не виключає можливості переведення садових будинків у статус житлових (прим. проте у більшості випадків я не раджу займатися переведенням садових будинків у житлові).

Отже, факт будівництва садового будинку на підставі будівельних норм, що відрізняються від будівельних норм, установлених для житлових будинків, не спростовує того, що він може потім використовуватися для проживання в ньому.

Податок на нерухомість в умовах воєнного стану у 2023 році: нарахування та сплата

Відтак, Суд погоджується з висновками судів, що відмова відповідача зареєструвати місце проживання позивача в садовому будинку - не ґрунтувалася на вимогах закону.

Аналогічна справа - Постанова ВС КАС від 02.06.2022 року по справі №420/5813/21.

Зазначені положення могли та можуть бути застосовані і до дачних будинків.

Ось аналогічна справа щодо дачного будинку - Постанова КС КАС від 26.01.2022 року по справі №420/1066/21.

Поруч із цим, оскільки дачні будинки, згідно чинного законодавства, віднесені до житлових, та з 10.10.2022 року внесено зміни до законодавства, то з реєстрацією місця проживання (пропискою) в дачних будинках не повинно взагалі виникати спірних ситуацій.

Цікаво дізнатись: опалення великих площ - що потрібно знати?

Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal

Автор: Юрій Брикайло

Источник: dreamdim
 
 
Интересные новости:
09.02.2023
6263
Як ввести будинок в експлуатацію, які документи для цього потрібні і де їх замовити...
08.02.2023
6181
Оформлення будинку по будівельній амністії не потребує отримання будівельного паспорта та/...
07.02.2023
5266
Чи потрібно вводити в експлуатацію будинки збудовані до 1992 року і як оформити право власності...
23.01.2024
6262
Відтепер кожен може дізнатись вартість і періодичність техобслуговування будинкових газових мереж...
14.09.2023
4441
Читайте, що слід перевірити та які запаси радять зробити...