Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.319 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 42.993 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.319 |
EUR | 42.900 | 43.600 | 42.993 |
До грудня 2025 року у Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ) потрібно буде інтегрувати всю містобудівну документацію. Втім вже зараз за допомогою е-системи надається все більше адмінпослуг для будівництва.
Зокрема, за перший квартал 2024 року у форматі paperless надали майже в два рази більше таких адмінпослуг, ніж за аналогічний період минулого року – 13,3 тис. замість 8,5 тис.
Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
“За попередніми підрахунками, антикорупційний ефект в сфері будівництва за 3 роки роботи ЄДЕССБ сягає більше ніж 11 млрд грн. Реальний антикорупційний ефект від цифровізації будівельної галузі становить 1,5 млрд грн на рік. Тому надалі – задля посилення актикорупційного курсу, ми плануємо розширювати функціонал ЄДЕССБ – для більшої кількості об’єктів з вищими класами наслідків, ніж СС1”, – повідомила Голова профільного комітету.
Йдеться, зокрема, про запуск автоматичної видачі дозволів на будівництво об’єктів класу наслідків СС2 і СС3 за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку. Також наступним кроком повинно стати введення автоматичного блокування видачі позитивного висновку експертизи проєктної документації, яка не пройшла перевірку в системі та підвищення персональної відповідальності за незаконні дії завдяки цифровому сліду усіх учасників будівельного процесу.
“З появою ЄДЕССБ всі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок фіксується, а будь-які спроби шахрайства одразу помітні в е-системі. На момент її запуску перехід від паперових форм документообігу до електронних здавався суб‘єктам містобудування чимось неможливим. А зараз ЄДЕССБ стала не лише звичною, але і обов‘язковою”, – підкреслила парламентарка.
За її словами, у першому кварталі 2024 року зростання обсягів наданих адмінпослуг у порівнянні з аналогічним періодом минулого року складає в середньому 20-40%. Так, за перший квартал 2024 року в е-системі зареєстрували:
Надважливим в останні місяці розширенням функціоналу ЄДЕССБ став запуск автоматичної первинної реєстрації спеціальних майнових прав. Ця опція дозволяє здійснити початкову реєстрацію кожного майбутнього об’єкту нерухомості як складової частини будинку. Це, за словами Шуляк, є одним з ключових кроків у захисті інтересів інвесторів будівництва, оскільки її не можна провести без внесення інформації про будівництво та отримання низки документів у е-системі.
Зокрема забудовник повинен отримати містобудівні умови та обмеження, а також дозвіл на виконання будівельних робіт. Також він зобов’язаний внести до е-системи завдання на проєктування, проектну документацію та експертний звіт. Тільки після цього з’являється можливість створити документи, які стосуються спеціального майнового права, що віднедавна є обов’язковою умовою для всіх забудовників.
Фактично, додала Голова комітету з містобудування, це убезпечує інвесторів від вкладання коштів у незаконне будівництво і пов’язаних з цим проблем.
За останній місяць автоматично вже зареєстровано 3,5 тисячі майбутніх об’єктів нерухомості. Загалом, на ЄДЕССБ доступна інформація про 68 об’єктів, на які зареєстровано заяви від замовників будівництва про реєстрацію СМП. А користувачами е-системи розпочато внесення відомостей і створення документів, необхідних для реєстрації спеціального майнового права на більш ніж 100 об’єктів будівництва.
“Реформуючи будівельну галузь, ми зобов’язали всіх забудовників реєструвати спеціальне майнове право у ЄДЕССБ. Це не тільки гарантує захист людей, які інвестують у будівництво власного житла, від шахрайства, але й допоможе створити базу доброчесних забудовників”, – підсумувала Олена Шуляк.
Нагадаємо, у березні 2023 року Кабмін видав постанову «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки». Згідно з нею, до грудня 2025 року всю містобудівну документацію потрібно інтегрувати до Єдиної електронної системи у сфері будівництва.
Йдеться про надання ЄДЕССБ можливості використовувати геопросторові набори даних містобудівної документації, ортофотопланів, топографічних карт та планів відповідних рівнів у державній геодезичній системі координат УСК-2000, які оприлюднені як геопросторові сервіси відображення даних.
Цікаво про будівництво: Партнери Рууккі Україна – учасники програми єВідновлення
Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.