РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 40.454 EUR: 43.266
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 40.454
EUR 40.000 41.000 43.266
USD 40.350 40.800 40.454
EUR 43.150 43.850 43.266
Новость

Частка ВПО в усіх виданих кредитів по єОселі складає лише 1%. Як зробити іпотеку доступною для переселенців

З моменту запуску програми єОселя видано близько 20 тис. іпотечних кредитів, з яких внутрішньо переміщеним особам лише 200
2226
26 июня 2024 г.

Доступна іпотека для ВПО: що потрібно змінити

Щоб зробити програму державного кредитування дійсно доступною та ефективною для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), потрібно якнайшвидше переглянути допустимий «вік» для придбання нового житла та знизити розмір першого внеску.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, з моменту запуску програми єОселя видано близько 20 тис. іпотечних кредитів, з яких внутрішньо переміщеним особам лише 200. При цьому в Україні налічується нині 4,9 млн офіційно зареєстрованих ВПО, з яких щонайменше 26% потребують соціального захисту. Такий низький показник участі цієї категорії громадян в програмі єОселя свідчить, на думку парламентарки, про одне – умови, які нині пропонує держава, є малоефективними та накладають суттєві обмеження на громадян.

Одна з перших змін, яку слід внести в програму, є зменшення віку житла, яке можна купити за допомогою програми єОселя. Наразі за умовами це може бути тільки житло, яке введене в експлуатацію не пізніше ніж 3 роки тому. Тобто сюди не підпадають квартири, які були збудовані не тільки в 90-х роках, а і взагалі вся житлова нерухомість, збудована до 2021 року, коли у країні був свого роду будівельний бум.

Змінити цю норму потрібно не просто так. Справа в тому, що переселенці з районів, які або тимчасово окуповані, або де нині ведуться бойові дії, далеко не завжди обирають для нової домівки Київ або інші великі міста, де нового житла дійсно багато. В інших регіонах житла, вік якого перевищує 3 роки, може бути не так багато. До того ж, таке житло зазвичай дорожче.

«За даними порталу ЛУН, який систематично моніторить ринок первинної нерухомості, об’єктів, які підпадають під умови програми, у Кропивницькому, наприклад, лише два, у Вінниці набереться з десяток, а в Рівному 18. Якщо ми підемо за межі регіональних центрів, то там ситуація ще більш показова: знайти будинки, які відповідають умовам програми, скажімо в Жмеринці чи Лубнах, – місія фактично неможлива. Це потрібно виправити. Ми пропонуємо, щоб ВПО могли купити житло незалежно від того, коли воно було прийнято в експлуатацію за умови надання експертного звіту, що означене житло відповідає Державним будівельним нормам та придатне для проживання», – зауважила Олена Шуляк.

Парламентарка додала, що інша важлива зміна – зменшення для ВПО першого внеску за житло, придбане за програмою єОселя. На сьогодні кредитна ставка для військових-контрактників, силовиків, вчителів, медиків та науковців становить 3%, для учасників бойових дій, ветеранів, переселенців та всіх, хто не має власного житла – 7%. При цьому перший внесок нині має становити 20% вартості житла. Подібні обмеження, на думку голови профільного комітету, суттєво б’ють по ефективності програми. Потрібно переглянути розмір ставки до 3%, а поріг першого внеску до 15%, адже люди, які втратили все і починають будувати життя з чистого аркуша, потребують підтримки держави.   

Парламентарка нагадала, що з початку поточного року українцям, чиє житло було зруйноване внаслідок російської збройної агресії, дозволили поєднувати можливості державних програм єОселя та єВідновлення. Це дає змогу українцям, які втратили своє житло через війну, взяти іпотеку і скористатися сертифікатом для покриття першого внеску за нову оселю.

«Але за відсутності сертифіката єВідновлення, тобто у випадку, якщо житло не знищене, але через війну проживати у ньому неможливо, цю суму потрібно сплачувати з власної кишені. Для значної кількості переселенців вона непід’ємна, тому розмір авансового платежу слід зменшити до 15%. Крім цього, ми пропонуємо встановити для них пільгову кредитну ставку у 5% на весь термін кредиту замість 7%», – зауважила Олена Шуляк. 

Ще одна важлива зміна, яку пропонує внести парламент, – створити пільгові умови кредитування за програмою єОселя для сімей з дітьми, оскільки запит на пільгове кредитування з боку саме великих родин також надзвичайно високий, але фінансові можливості у багатьох з них обмежені.  

«Держава не має права залишатися осторонь, якщо хоче зберегти гідні умови для життя громадян і попередити нові хвилі вимушеної еміграції. Тому ми будемо ініціювати всі ці зміни і сподіваємось на позитивне рішення уряду у цьому напрямку. На сьогодні підтримка внутрішньо переміщених осіб, які змушені через війну шукати нові домівки, – одне з найпріоритетніших завдань держави», – підсумувала очільниця партії «Слуга Народу».

 Цікаво про будівництво: WATERBIT - сучасний доступний бітумний покрівельний та гідроізоляційний матеріал для котеджного будівництва та ремонту від провідного українського виробника

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
26 июня 2024 г.
603
Порівняно з попереднім кварталом реальний ВВП збільшився на 1,2%...
27 июня 2024 г.
3524
Мобілізація створює дефіцит робочої сили на ринку праці, але на фрилансі наразі ситуація набагато кр...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
1939
Від початку повномасштабної війни Росії проти України ЄС виділив вже майже 35 млрд євро прямої бюдже...
25 июня 2024 г.
4147
В цілому обсяг введеного в експлуатацію житла в Україні у січні-березні 2024 року становив...
Вчера
5535
Критичним для навколишнього середовища є не тільки процес будівництва, але й знесення будівель, які ...
26 июня 2024 г.
7529
В Україні обрали першу школу для архітектурної трансформації. Стало відомо, як вона виглядатиме...
26 июня 2024 г.
9467
Студія архітектури та дизайну NKey розробила концепцію будинку, який є абсолютно автономним і н...
Вчера
978
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
25 июня 2024 г.
2075
Business Club КБУ об'єднує лідерів галузі для обговорення пропозицій, ініціатив, що сприятимуть майб...
29 мая 2024 г.
3061
В Києві відбудеться знакова подія - МІЖНАРОДНИЙ BIM-ФОРУМ В УКРАЇНІ "DIGITAL GOVERNANCE & E...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
138
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3456
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!