Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.331 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.691 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.331 |
EUR | 43.550 | 44.201 | 43.691 |
Build Portal: Як за третій рік війни змінилась ситуація у Вашому сегменті ринку, і які Ваші прогнози на подальше?
Асоціація виробників цементу України «Укрцемент» включає 5 груп компаній - 9 цементних підприємств. Один з дев’яти цементних заводів, ПрАТ «Балцем» - потрапив в зону бойових дій, зазнав руйнувань і зараз не працює.
Цементна галузь України, є однією з провідних складових вітчизняного будівельного комплексу, але за 3 роки війни, як і інші галузі, зазнала значних змін, у таких напрямках як:
У 2022 році ринок споживання скоротилося майже на 60% в порівнянні з довоєнним 2021 роком, у 2023 році ситуація дещо покращилася. Відбулася адаптація до роботи в умовах війни. Почав рости попит на цемент завдяки частковому відновленню будівельного ринку, державним програмам захисту населення і об’єктів інфраструктури. Дещо зріс експорт. Враховуючи значний спад споживання цементу в Україні після російського вторгнення, експорт став вагомою підтримкою для наших виробників. В 2022 та 2023 році експорт складав 1-1,2 млн. тонн цементу щорічно.
Прогноз по споживанню цементу на 2024 рік досить стриманий. Ми мали відчутний стрибок в 2023 році. Було вироблено 7,4 млн. тонн цементу. У цьому році ми проходимо складне літо в питанні електроенергії. Тому, якщо цього року досягнемо 8 млн тонн, це буде дуже хороший результат.
Майбутнє цементного ринку в Україні залежатиме від багатьох факторів. Залежно від розвитку військової ситуації, очікується поступове відновлення ринку цементу. Будівельна галузь гратиме ключову роль у відбудові країни, що стимулюватиме попит на цемент.
Інвестиції у відбудову інфраструктури можуть створити додатковий попит на цемент.
Важливою буде роль держави у підтримці цементної галузі через політику субсидій, податкових пільг та інші форми підтримки для забезпечення стабільного розвитку.
Build Portal: Чи впливає кадровий голод на роботу Вашої компанії, і якщо так, як Ви компенсуєте нестачу персоналу?
Це досить складне питання. З одного боку потрібно зберегти економіку країни, а з іншого — захистити та звільнити тимчасово окуповані території. Тут потрібно діяти в тих можливостях, які сьогодні є.
Вже зараз в Україні існує дефіцит кадрів всіх ланок. Це дійсно один із факторів, який може критично загрожувати цілісності виробничих процесів виробництва цементу та стримувати розвиток української економіки в цілому.
Виробництво цементу є високотехнологічним процесом, підготовка висококваліфікованих кадрів займає не один рік, при тому, що колись це традиційно вважалось суто «чоловічою» професією, а сьогодні частина висококваліфікованих співробітників захищає Україну в лавах ЗСУ і ця кадрова проблема є одним з найсерйозніших викликів не тільки для цементної промисловості, а для країни в цілому.
Але компроміс між потребами фронту і потребами економіки потрібен. Його вирішення можливе в тому, щоб мобілізація стосувалася в першу чергу тих, хто взагалі не працює. А зараз в основному йде мобілізація тих, хто реально працює.
Build Portal: Що ще зараз заважає роботі компанії і як Ви вирішуєте ці проблеми?
Найбільша проблема для виробників цементу – попит. Попит на продукцію різко впав, отже впали і доходи, а видатки не скоротились, навпаки зростають. Але це не тільки у виробників цементу. Вся країна живе в таких умовах. Друге – це безпека. Характер військових дій такий, що під загрозою атак не тільки підприємства в прифронтовій зоні, але по всій Україні. До цього переліку ще можна додати аварійні відключення електроенергії, нестачу працівників, здорожчання енергоносіїв, проблеми з логістикою. Одним словом – складно. Але підприємства продовжують працювати і виробляти цемент. Бо це продукт потрібний не тільки для відбудови, але й для оборони країни.
Build Portal: Які технології, продукти, послуги Асоціації будуть корисні у відбудові України?
Цемент, як основний будівельний матеріал, буде ключовим для відновлення України. І найбільш корисним буде наш український цемент. За різними оцінками, ефект мультиплікатора цементної промисловості становить 3-4 рази, це означає, що на кожен долар доданої вартості, створений у цементній промисловості, 3-4 долари генеруються в загальній економіці. Таким чином, при споживанні цементу на 1 млрд дол., додана вартість в економіці становить 3-4 млрд доларів, плюс додаткових 1-2 млрд доларів податків, що є значними для України (загальний ВВП близько 170 млрд доларів). З цієї причини надзвичайно важливо стимулювати внутрішнє виробництво та інвестувати в його розширення. Важливо, щоб при відбудові країни використовували саме вітчизняні будматеріали, які залишать додану вартість в економіці держави. Інакше, якщо буде йти відбудова, а люди не будуть мати роботу, то вони не залишаться жити в Україні, а тим більше не повернуться ті, хто тимчасово виїхав.
Найголовніша задача - зробити так, щоб відбудова стала поштовхом до росту країни. Це має бути нашою спільною метою. В першу чергу — опиратися на власного виробника, друге — мати чесні процедури закупівель та тендерів. Тобто, реалізувати чесний процес відбудови і максимально залучити до нього власне виробництво, щоб економіка України отримала найбільший можливий ефект від процесу відбудови.
Підсумовуючи можна зазначити, що цементна галузь може надати значну підтримку у відбудові нашої країни.
Завдяки зусиллям працівників підприємств цементної промисловості, їх активній соціально-відповідальній позиції та відданості своїй справі, внеску, який вони роблять в економічну стабільність та незалежність України, цементна галузь адаптується до нових реалій та продовжує випускати основні види продукції.
ЧИТАЙТЕ ІНШІ СТАТТІ ЦИКЛУ
«Велика перекличка до Дня будівельника»:
Лев Парцхаладзе, президент КонфедераціЇ будівельників України
У період відбудови Україна зіткнеться з потребою в десятикратному збільшенні обсягів будівництва
Олександр Новицький, Голова Державної інспекції архітектури та містобудування України
Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд»
За час повномасштабного вторгнення ми добудували близько 400 тис. квадратних метрів нерухомості
Олексій Кулагін, керуючий власник девелоперської компанії "Омокс"
Ми продуктивні в часи випробувань і здатні швидко адаптуватися до нових викликів і умов
Андрій Озейчук, директор Rauta
Юрій Обух, директор «Рууккі Україна»
Інвестиції в безпеку та майбутнє України
Олег Ходаківський, генеральний директор SWEETONDALE
Команда експертів та технологів SWEETONDALE провела дослідження та удосконалила продукти та системи
Анжеліка Удалова, директор ТОВ "ЗАВОД ХАРКІВСЬКІ БУДМАТЕРІАЛИ"
Олександр Капилов, Комерційний директор ТОВ Пенетрон Україна
Віктор Кондратюк, директор "Екотехнік Україна"
Олена Грабельнікова, CEO бізнес-премії «Вибір року»
Відбудова України потребує сильних гравців ринку, які серйозно ставляться до репутації
Олексій Дніпров, ректор КНУБА
Віталій Грусевич, Голова правління The Wall-Ukraine
The Wall оптимістично оцінює інвестиційний ринок України у 2024 році
Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності
Микола Марчук, Голова правління Держмолодьжитла
Продовжуємо працювати для забезпечення українських родин постійним житлом
Анна Гонтаренко, ТВО виконавчого директора Асоціації Український Центр Сталевого Будівництва (УЦСБ)
Костянтин Салій, президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів
Подолання кризи робочих рук у галузі виробництва будматеріалів
Світлана Берзіна, президент ВГО "Жива планета"
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.