Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.286 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.466 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.286 |
EUR | 43.040 | 43.800 | 43.466 |
Як йдеться в дослідженні спеціалізованого сайту з пошуку роботи, липень 2024 року відзначився зростанням середньої заробітної плати, кількості вакансій і конкуренції шукачів. І хоча тут є позитивна динаміка, говорити про подолання дефіциту кадрів ще рано. Зокрема, роботодавцям все ще вкрай важко знаходити кандидатів на робітничі спеціальності, медиків, фахівців зі сфери будівництва й транспорту.
Вже другий місяць поспіль Харківщина не потрапляє до пʼятірки областей-лідерів за кількістю вакансій, хоча пропозицій роботи тут побільшало. Прослідковуються на ринку праці й сезонні чинники. Наприклад, перед навчальним роком більшає вакансій для вчителів.
У липні роботодавці розмістили на сайті з пошуку роботи 111 756 вакансій, що майже на 1% більше, ніж було у червні. Це зростання, хоч і незначне, цікаве тим, що вибивається із сезонних тенденцій: аналітика показує, що зазвичай в середині літа кількість роботи зменшується. Тож літо у 2024 році поки не скидається на «низький» сезон.
Зміни на ринку праці у липні не були синхронними. Серед областей-лідерів побільшало вакансій лише у Київській і Дніпропетровській області (по +1%). В інших трьох бачимо невеликий спад.
Натомість побільшало роботи у Запорізькій (+5%), Миколаївській (+4%), Кіровоградській (+4%), Харківській (+2%) областях. Остання вже другий місяць поспіль не потрапляє до пʼятірки областей-лідерів за кількістю вакансій, хоча й скоротила відставання до мінімуму в липні.
Ринок праці у липні не відрізнявся особливою синхронністю й у розрізі категорій - у десятці лідерів бачимо протилежні тенденції:
Проте найпомітніший приріст вакансій бачимо для освітян.
Цю ж тенденцію бачимо і в розрізі окремих посад. У липні роботодавці частіше шукали вчителів математики (+22%) і англійської мови (+20%), викладачів німецької (+12%) і вчителів початкових класів (+10%).
В червні спеціалізований сайт з пошуку роботи відзначав збільшення кількості вакансій для студентів і людей без досвіду. У липні ж їхня кількість зросла у межах 1%, що відповідає загальній тенденції ринку праці. А от для кого вакансій побільшало помітніше, то це для фахівців, що володіють англійською (+5%), ветеранів (+5%), пенсіонерів (+6%).
Ще одна група вакансій, яка зʼявилася на сайті у травні 2024 року - пропозиції роботи з бронюванням. У липні їхня кількість збільшилася на 23%.
Уже майже рік ринок праці в Україні перебуває в стані дефіциту кадрів. Тож увага роботодавців пильно прикута до двох ключових показників:
У липні обидві цифри зросли. Так, на сайті шукачі оновили або створили 330 522 резюме, що на 9% більше від показників червня. Одночасно зросла і конкуренція, досягши показників березня 2024 року.
Областями з найвищою конкуренцією залишаються Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська. А от де роботодавці не можуть розраховувати на велику кількість відгуків, то це Донеччина, Херсонщина та Закарпаття.
У найконкурентніших категоріях відбулися зміни. З пʼятірки лідерів випала категорія «Топменеджмент, керівництво вищої ланки», її місце посів маркетинг:
Висока конкуренція в цих категоріях тримається, серед іншого, завдяки великій кількості віддалених посад, на які шукачі відгукуються охочіше. Найжаданішими є посади розробників, верстальників, вебдизайнерів, direct-менеджерів, тестувальників, графічних дизайнерів, відеомонтажерів, ілюстраторів, копірайтерів, перекладачів англійської.
Зміни відбулися і в категоріях з найнижчою конкуренцією. У липні ними стали:
У липні на сайті з пошуку роботи шукачі оновили або створили 330 522 резюме. Найбільше шукачів прибуло у прифронтових регіонах, а саме на Харківщині (+14% до червня), Миколаївщині (+14%), Дніпропетровщині (+10%), Одещині (+5%).
Помітно побільшало на ринку праці рекрутерів, керівників і юристів.
Натомість стало менше шукачів у категоріях «Сфера обслуговування» і «Готельно-ресторанний бізнес, туризм». Імовірно, це повʼязано з тим, що для цих сфер літо - гаряча пора найму, тож кандидатів меншає. Ключовою зміною демографічного портрета шукача є зменшення кількості неповнолітніх на ринку праці. У липні працівників віком до 18 років поменшало на 24%. Знову ж таки, для підлітків літо - сезон підробітків. Тож у травні кількість їхніх резюме різко зросла, а тепер органічно зменшується. Суміжна тенденція - зменшення кількості людей без досвіду на 3%.
Від лютого до травня розмір середньої зарплати в Україні не змінювався і складав 20 000 грн. У червні ситуація зрушила з мертвої точки, фіксували приріст +2,5% до 20 500 грн. Проте це зростання відбулося завдяки збільшенню вакансій від Сил оборони, а у цивільних професіях зарплата не зростала пʼятий місяць поспіль.
У липні ж нарешті фіксуємо невелике зрушення: середня зарплата на ринку праці складає 21 000 грн. Якщо ж аналізувати виключно цивільні вакансії - 20 500 грн.
Найбільше зростання бачимо у таких категоріях:
У липні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) ринок праці пропонував: керамістам (48 750 грн), ендодонтистам (45 000 грн), медіапродюсерам (42 500 грн), рихтувальникам (41 250 грн), арматурникам, зубним технікам, рієлторам (40 000 грн), автоелектрикам, автослюсарям, бетонярам, бізнес-аналітикам, виконробам, висотникам, дизайнерам меблів (35 000 грн).
Ключові тенденції у військовому рекрутингу минулого місяця були такі:
Кількість підрозділів, що мали хоча б одну вакансію, майже не змінилася від червня - 651. А от вакансій стало більше на 6% - 5 472 пропозиції.
Найчастіше підрозділи розміщують вакансії у категоріях «Охорона, безпека», «Транспорт, автобізнес», «Медицина, фармацевтика», «Телекомунікації та зв’язок», «Робочі спеціальності, виробництво».
Кількість відгуків на вакансії Сил оборони зменшилася на 6%. Високу конкуренцію серед шукачів бачимо у категоріях «Маркетинг, реклама, PR», «Юриспруденція», «Продаж, закупівля».
Зміни бачимо у гендерному балансі серед шукачів, що відгукувалися на вакансії Сил оборони. У липні 38% відгуків надіслали жінки, 62% - чоловіки. Частка жінок зросла.
Раніше повідомлялося, що за даними Нацбанку, середньомісячна зарплата в першому кварталі 2024 року зросла на 22,5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, оскільки підприємства й надалі відчувають брак кваліфікованих працівників.
Також позитивно на обсягах доходів позначилося поетапне підвищення мінімальної зарплати у 2024 році, збільшення виплат у бюджетних установах та грошового забезпечення військовослужбовців (завдяки відновленню доплат за лютий-квітень 2024 року номінальні виплати військовим зросли на 10% у річному вимірі), індексація пенсій.
Конкуренція роботодавців за кваліфікованих працівників і надалі зумовлюватиме підвищення зарплат. 77% підприємців планують підвищувати зарплату 2024 року, зазначили в НБУ.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.