РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.594 EUR: 47.081
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.594
EUR 40.000 41.000 47.081
USD 41.350 41.836 41.594
EUR 46.800 47.601 47.081
Колонка

Якщо не подолати корупцію у сфері будівництва, міжнародний інвестор не прийде в Україну

Мільйонні хабарі і донині гальмують прозорий розвиток сфери містобудування, а міжнародні інвестори через це не поспішають інвестувати в Україну
2526
01 мая 2025 г.

Як подолати корупцію у сфері будівництва

Без посилення державою антикорупційного курсу у сфері містобудування Україна не може розраховувати на прихід міжнародних інвесторів, які відмовляються працювати на корупційних умовах. Відповідно відновлення України не буде ефективним. Хабарництво у цій сфері можна подолати за кількох умов.

Так вважає голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Під час конференції «Будівництво та інфраструктура: ключові галузі зростання економіки», організованої аналітичним центром «We Build Ukraine», вона повідомила, що мільйонні хабарі і донині гальмують прозорий розвиток сфери містобудування, а міжнародні інвестори через це не поспішають інвестувати в Україну. 

Один з найбільш показових кейсів, пояснила Шуляк, – багаторічні спроби зайти в Україну компанії IKEA. Ще у 2007 році компанія була готова інвестувати в Україну майже 2 млрд, але не змогла цього зробити через корупційні умови, з якими не погоджувалась.

«Йшлося про виділення земельної ділянки в Києві, Одесі, Харкові, Донецьку. Але це питання потребувало «вирішення» за гроші, оскільки в Україні звикли працювати саме так: не буде хабара – не буде ділянки. Але у IKEA позиція щодо хабарів принципова: «Ні!». Тому, ні у 2007 році, ні пізніше компанія повноцінно в Україну не зайшла: не погодилася на такі умови», – наголосила Шуляк.

Вона додала, що вартість «вирішення питання» у сфері містобудування може коштувати мільйони доларів. Останній випадок – кейс, описаний у матеріалі «ЕП» щодо земель біля музею «Пирогів», коли тільки за видачу містобудівних умов і обмежень вимагали 4 млн доларів. При тому, що загальна сума хабара у межах цього проєкту становила 20 млн дол.

«По-перше, хабарі у сфері містобудування вимагає місцева влада. По-друге, самі будівельні компанії розуміють, що можна домовитись, якщо у них щось не в порядку. Так, зараз лише за кілька десятків гривень можна купити висновок експертизи», – повідомила Шуляк.

Вона наголосила, що видача містобудівних умов і обмежень за даними багатьох опитувань – найбільш корупційна історія. Однак мінімізувати її прояви, через усунення чиновників від прийняття рішень допоки не вдалося.

«Свого часу хотіли забрати у місцевої влади цю монополію на рівні законодавства завдяки ухваленню законопроєкту №5655. Йшлося про те, щоб у випадку порушення умов видачі містобудівних умов і обмежень забудовник міг звернутися до Державної інспекції архітектури і містобудування, яка б виступила у цьому випадку як третейський суддя. Але нам це не вдалося через спротив опонентів – місцевої влади, яка, звісно, проти», – підкреслила Шуляк.

Корупційні прояви, наголосила вона, відбуваються на всіх етапах будівництва. Зокрема, при отримання дозволів на будівництво і при введенні обʼєкту в експлуатацію. Більше того, є сотні випадків, коли забудовник просить архітектора і проєктувальника спеціально підвищити клас наслідків обʼєкту з СС1 і СС2 до класу наслідків СС3, оскільки тоді б можна було отримувати всі ці документи не через місцеву владу, а через ДІАМ, де ці процеси вдалося налаштувати прозоро.

«Що робити, щоб цього не було. Потрібно зробити видачу дозволів, містобудівних умов і обмежень тощо автоматичною – без чиновника. Вже створені інструменти щодо цього, наприклад ЄДССБ, яка може автоматично перевіряти обʼєкт і відсікати речі, які неприйнятні. Але цей курс – на подальшу цифровізацію сфери будівництва потрібно продовжувати», – впевнена голова Комітету містобудування.

Вона наголосила, що коли йдеться про знищення всіх монополій місцевої влади у цій сфері, потрібно долучати й інших гравців. Зокрема, приватний сектор. Є такий позитивний приклад, як робота приватних нотаріусів, не тільки державних, як це було до певного часу. Ефективно працюють і приватні БТІ, оскільки при підвищенні відповідальності приватний сектор може давати більш якісні послуги. При цьому повинна бути підвищена кримінальна відповідальність для всіх учасників будівельного процесу.

 THERMOWOOL – новий стандарт у професійному будівництві, який відповідає принципу Build Back Better 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
01 мая 2025 г.
4469
Аналіз показав, що оброблена деревина стала значно міцнішою, зберігши колишню гнучкість...
01 мая 2025 г.
2108
Угода про Всеосяжне економічне партнерство між Урядом України та Урядом ОАЕ покращує можливості для ...
01 мая 2025 г.
1820
Кошти надаються за підтримки Фонду E5P та Угоди про інвестиційний грант NIP. Сума допомоги може сяга...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
2538
Згідно з текстом документа, Україна має право сама визначати ділянки, які надаватиме для пошуку та в...
08 апреля 2025 г.
3926
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
6312
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
01 января 2000 г.
21
Покупці українських автокранів KMZ тепер отримають від держави компенсацію 15%...
Вчера
452
Каковы преимущества модульных городков и какие виды сооружений можно в них запланировать...
Вчера
663
Якими є переваги модульних містечок і які види споруд можна в них запланувати...
11 апреля 2025 г.
1942
Під час заходу будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднають...
04 апреля 2025 г.
1499
16 квітня відбудеться RECOVERY CONSTRUCTION FORUM UKRAINE 2.0 - подія, яка стане майданчик...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Igor Vykhrystiuk is a successful Ukrainian businessman, entrepreneur and expert in construction, env...
04 апреля 2022 г.
595
Ігор Вихристюк – успішний український бізнесмен, підприємець і фахівець у сфері будівництва, е...
04 апреля 2022 г.
775
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!